Jak działa licznik przedpłatowy?
Jeżeli są Państwo zainteresowani instalacją licznika przedpłatowego zachęcamy do kontaktu z właściwym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego. Spis OSD w zależności od regionu dostępny jest w zakładce Twój Dostawca.
Obecny artykuł przedstawia główne informacje na temat licznika przedpłatowego na energię elektryczną. Dowiesz się tutaj czym jest licznik przedpłatowy na prąd i gdzie doładować licznik przedpłatowy. Dowiesz się jak go zainstalować, ile kosztuje jego instalacja i kto pokrywa koszt instalacji w zależności od przypadków.
Czym jest licznik przedpłatowy?
Licznik przedpłatowy na energię elektryczną jest licznikiem pozwalającym klientom zapłacić za prąd “z góry” za jego zużycie. Tak jak przy telefonie “na kartę” czy “pre-paid”, klient najpierw musi doładować swoje konto aby móc korzystać z prądu w domu. Klient wykorzysta tyle prądu ile kupił. W ten sposób klient nie może być zadłużony, a jeżeli zapomni doładować swoje konto, zostanie bez prądu. Licznik przedpłatowy okazuje się dobrym rozwiązaniem dla klientów, którzy chcą kontrolować swoje wydatki prądu i ominąć możliwe zadłużenie, dla właścicieli mieszkań lub garaży, którzy nie chcą być stawiani przed ryzykiem pozostawionych niezapłaconych rachunków za prądu przez najemców lub dla właścicieli domów letniskowych, wykorzystywanych w okresie sezonowym.
Instalacja licznika przedpłatowego
Każdy odbiorca energii ma prawo do korzystania z licznika przedpłatowego. Wystarczy wystąpić z prośbą o jego instalacje do dostawcy energii elektrycznej. Koszt instalacjii licznika przedpłatowego będzie w tym przypadku ponoszony przez klienta: między 350 a 500 złotych w przypadku układu pomiarowo rozliczeniowego jednofazowego, a między 600 a 800 złotych w przypadku układu pomiarowo rozliczeniowego trójfazowego w zależności od dostawcy prądu.
Odbiorca wrażliwy energii elektrycznej (użytkownik któremu przysługuje dodatek mieszkaniowy) może złożyć wniosek u dystrybutora o zainstalowanie układu pomiarowo-rozliczeniowego. W tym przypadku dostawca energii elektrycznej jest zobowiązany zainstalować taki licznik, na własny koszt, w terminie 21 dni od dnia otzymania wniosku. Licznik przedpłatowy może również być zainstalowany z inicjatywy dostawcy energii, na koszt dostawcy, jeżeli odbiorca co najmniej dwa razy w roku zwlekał z zapłatą za fakturę prądu, jeżeli odbiorca nie ma tytułu prawnego do nieruchomości lub w przypadku użytkowania nieruchomości w sposób uniemożliwiający cykliczne sprawdzenie stanu układu pomiarowo-rozliczeniowego.
Jak doładować licznik przedpłatowy ?
Można doładować licznik przedpłatowy kupując odpowiednią ilość prądu przez internet, najczęściej wypełniając internetowy formularz doładowania energii znajdujący się na stronie internetowej dostawcy energii elektrycznej lub przez Elektroniczne biuro obsługi klienta sprzedawcy prądu (eBOK). W zależności od dostawcy prądu, można też kupić prąd do licznika przedpłatowego w punktach sprzedaży, w niektórych sklepach handlowych i na stacjach benzynowych, z którymi sprzedawca prądu ma umowę. Można sprawdzić jaki jest najbliższy punkt sprzedaży prądu do doładowania licznika przedpłatowego na stronie internetowej dostawcy prądu. Kupując prąd użytkownik otrzymuje kod cyfrowy, który wprowadza do klawiatury licznika przedpłatowego, aby zaktualizować stan swego konta i aby mieć dostęp do prądu. Aktualizacja przy takim rozwiązaniu powinna nastąpić w trybie natychmiastowym. W przypadku przelewu bankowego do dostawcy/sprzedawcy prądu z banku, z którym sprzedawca ma umowę współpracy, czas aktualizacji nie powinienen trawać więcej niż 15 minut. W przypadku przylewu z banku z poza listy dostawcy/sprzedawcy, aktualizacja stanu konta i dostęp do prądu następuje w następnym dniu roboczym.
Koszt instalacji i opłaty stałe
Koszty związane z licznikiem przedpłatowym: Koszt instalacji licznika przedpłatowego + opłaty stałe za doładowanie.
Oprócz kosztu samej instalacji licznika przedpłatowego (350-500 zł w przypadku układu pomiarowo rozliczeniowego jednofazowego, 600-800 zł w przypadku układu pomiarowo rozliczeniowego trójfazowego w zależności od dostawcy prądu), która w zależności od przypadków jest pokrywana przez odbiorce (klient) lub przez dostawce (Operatora Systemów Dystrybucyjnych), jest również doliczana prowizja dla sprzedawcy prądu za każde doładowanie. Opłaty stałe związane z licznikiem przedpłatowym wahają się między 2 a 7 złotych za każde doładowanie.
Jeżeli są Państwo zainteresowani instalacją licznika przedpłatowego zachęcamy do kontaktu z właściwym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego. Spis OSD w zależności od regionu dostępny jest w zakładce Twój Dostawca.