Jak odczytać licznik elektroniczny?
Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.
Elektroniczne liczniki energii elektrycznej stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Są one wygodniejsze w użyciu i bardziej precyzyjne niż liczniki indukcyjne. Obecny artykuł przedstawia główne cechy licznika elektronicznego oraz sposób odczytywania stanu licznika. Sprawdź również ogólne informacje o liczniku energii elektrycznej, o liczniku przedpłatowym oraz przewidziane wymiany liczników energii elektrycznej na liczniki inteligentne w Polsce.
Licznik elektroniczny pozwala odczytać stan zużycia zdalnie
Licznik elektroniczny: główne cechy
Licznik elektroniczny pozwala dostawcy prądu odczytać stan licznika zdalnie, najczęściej drogą radiową. Dostawca prądu już nie musi wysyłać co miesiąc inkasenta do domu odbiorcy, aby sprawdzić stan licznika, a odbiorca nie musi się przejmować wizytą przedstawiciela dostawcy lub wysyłaniem dostawcy stanu licznika sms-em. W porównaniu do licznika indukcyjnego licznik elektroniczny dokładniej wylicza zużycie energii elektrycznej w domu. Jest on wygodniejszy dla dostawcy i dla odbiorcy. Sprawdź co zrobić w przypadku niespodziewanej wizyty inkasenty lub akwizytora do domu.
Budowa licznika elektronicznego (marki Iskra, Apator, jmtronik i inne)
Licznik elektroniczny, również nazwany licznikiem cyfrowym, wyświetla stan zużycia energii elektrycznej dzięki ekranowi ciekłokrystalicznemu. Licznik elektroniczny jest zbudowany z układów scalonych, które generują impulsy. Te impulsy wskazują prędkość przepływającego prądu oraz przyłożonego napięcia. Są one generowane w liczbie proporcjonalnej do ilości pobieranego prądu. Przeliczając ilość impulsów na kWh licznik elektroniczny wskazuje zużycie energii elektrycznej w domu lub w mieszkaniu. Najczęściej spotykanymi markami liczników elektronicznych w Polsce są Iskra, Apator (model Corax 1 w przypadku licznika 1 fazowego i model Corax 3 w przypadku 3 fazowym) i Jmtronik.
Jak odczytać stan licznika?
Miernik licznika mierzącego zużycia prądu w kWh jest podstawą do rozliczenia zużycia energii elektrycznej. W przypadku potrzeby przekazywania stanu licznika, na przykład w razie awarii aby potwierdzić że licznik nie nalicza błędnie zużycie energii, należy podawać stan licznika zawsze w pełnych kWh, bez ostatniej, ułamkowej cyfry. W przypadku licznika elektronicznego, rodzaj podawanej informacji jest najczęściej określony kodem wyświetlanym w górnym lewym rogu licznika. Tablica poniżej przedstawia najczęściej spotykane rodzaje kodów przy licznikach elektronicznych i co one oznaczają:
Kod wyświetlający się w górnym lewym rogu ekranu | Co on oznacza? |
---|---|
E lub 1.8.0 lub 1.5.8.0 |
Zużycie energii ogółem |
EA lub 1.8.1 lub 1.5.8.1 |
Zużycie energii w strefie dziennej |
EB lub 1.8.2 lub 1.5.8.2 |
Zużycie energii w strefie nocnej i weekendowej |
Typ energii zużywanej (calkowitej, nocnej lub dziennej) można sprawdzić zmieniając kod wyświetlający się w górnym lewym rogu ekranu, korzystając z odpowiedniego przycisku przy ekranie
Aby określić zużycie energii elektrycznej w danym okresie rozliczeniowym, należy pobrać ilość zużytych kWh na mierniku licznika i odjąć ilość zużytych kWh na liczniku w poprzednim okresie (wpisane na ostatniej fakturze). W taki sposób odbiorca może śledzić swoje zużycie energii i lepiej je kontrolować.
Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.