Jaką wybrać moc umowną?

Jaką wybrać moc umowną?

Chcesz żeby Twoja firma mniej płaciła za prąd? Prześlij nam swój rachunek za prąd na adres: [email protected], przedstawimy Ci Tańszą ofertę.

bezpieczniki Jaką wybrać moc umowną?

Przedstawiamy podstawowe informacje o mocy umownej: skąd się bierze, jak ją obliczyć, oraz jaką moc wybrać w swoim domu. Dobór właściwej mocy umownej jest typowym zadaniem fachowego elektryka, ale jeżeli jesteś ciekaw i masz trochę praktyki, możesz samemu oszacować swoje zapotrzebowanie.

Co to jest moc umowna?

Dostarczanie energii elektrycznej odbywa się w formie odpowiedniego napięcia na sieciach domowych. Najczęściej napięcie domowe wynosi 230 V mocy znamionowej (zw. też mocą nominalną) w formie przemiennej. Główną cechą domowego zasilania energii elektrycznej jest zatem moc przyłączeniowa sieci. Zasilanie elektryczne dostarcza pewien poziom mocy spowodowaną przez przepływ prądu, czyli przepływ elektronów.

Nie należy mylić mocy przyłączeniowej i mocy umownej. Moc przyłączeniowa to maksymalnie dopuszczalna moc, jaką możemy wykorzystać i nie da się jej zmienić bez zmian w naszej infrastrukturze energetycznej przez operatora (w zależności od lokalizacji może to być jeden z następujących dostawców energii: ENEA, ENERGA, RWE, PGE, TAURON). Natomiast moc umowna jest mocą określoną w umowie za prąd. Moc umowną można zmienić bez zmiany licznika (ewentualnie należy zmienić bezpieczniki), jednak moc umowna nie może nigdy przekraczać mocy przyłączeniowej.

Moc umowna na fakturze za prąd

Moc umowna jest wpisywana na fakturach za prąd (sprawdź na fakturach za prąd od ENEA, ENERGA, PGE, RWE i TAURON). Na fakturze pojawia się moc umowna, liczba faz oraz zabezpieczenie przedlicznikowe (czyli natężenie, które, jeżeli jest przekroczone, powoduje wyłączenie dopływu prądu za pomocą bezpieczników). W przypadku instalacji domowej moc umowna wynosi często 3 kW, a dostępna moc sięga 3,3 kW zanim uaktywnią się bezpieczniki (potocznie mówi się, że wybijają korki).

Moc umowna stanowi podstawową charakterystykę dostawy prądu. Jest to ilość energii, która jest dostarczana do punktu poboru energii w danym momencie:
Moc = E / t
P = Moc w Watach (W), E = Energia w Dżulach (J) e t = czas w sekundach (s)

Czy wiesz, że…
Mierzy się zużycie prądu w kilowatogodzinach (kWh). Jest to prosty sposób aby wyrazić energię mierzoną w Dżulach (J), która jest znacznie mniejszą jednostką :
1 kilowatogodzina to 3 600 000 Dżuli (1 kWh = 3 600 000 J).

Można także obliczyć moc jako iloczyn natężenia (I) i napięcia (U) elektrycznego (=U.I). Moc mierzy się w kilowatach (kW czyli Ampery pomnożone przez Volty).

Od czego zależy moc umowna?

Moc, która jest pobierana w domu zależy od :

W związku z tym, aby obliczyć chwilową energii dostarczanej o pewnej porze, sumuje się moce wszystkich urządzeń jednocześnie podłączonych do sieci domowej. Na pewno już zauważyłeś, że z mocą umowną o wartości pomiędzy 3 a 6 kW, często nie da się włączyć zbyt wielu urządzeń domowych na raz (np. pralki i zmywarki), gdyż nie ma wystarczająco dużo mocy i licznik wybija korki po kilku minutach z powodu przeciążenia sieci domowej. Jeżeli chcesz obliczyć moc dopasowaną do Twojego zużycia prądu, zalecamy zainstalować w domu odbiorniki w ten sposób, aby uwzględniły pewien zapas mocy dla urządzeń ewentualnie instalowanych w przyszłości. Najwięcej mocy wymagają urządzenia grzewcze tj. kuchenki elektryczne, podgrzewacze wody, elektryczne instalacje grzewcze.

Jak się oblicza moc umowną?

Jeżeli moc umowna nie jest widoczna na fakturze albo jeżeli nie masz jeszcze faktury (np. dlatego, że się przeprowadzasz), możesz oszacować samemu twoją potrzebną moc na podstawie charakterystyk mieszania/domu. Aby wybrać moc należy wziąć pod uwagę poziomy, które można wybrać : 2 kW – 3 kW – 4 kW – 5 kW – 6 kW. W przypadku wyższych mocy umownych konieczne są trójfazowe układy elektryczne: 10 kW – 15 kW – 20 kW – 25 kW – 30 kW. W każdym razie to dystrybutor uznaje poziom mocy w domu, na podstawie informacji i potrzeb użytkownika.

Moc Profil zużycia prądu
2 kW z licznikiem 1-fazowym Małe lokale bez licznych urządzeń
(np. przybudówka, garaż itd.)
5-6 kW z licznikiem 1-fazowym Większość domów i mieszkań z podstawowym sprzętem AGD
16 kW z licznikiem 3-fazowym Małe domy/mieszania z liczniejszymi urządzeniami
(np. kuchenka elektryczna, piec grzewczy, klimatyzator itd.)
Place budowy
25-31 kW z licznikiem 3-fazowym Duże domy/mieszania (ponad 200m2) z licznym wyposażeniem urządzeniami elektrycznymi
(oprócz urządzeń tradycyjnych, np. kuchenka elektryczna, pompa cieplna, bojler, elektryczne ogrzewanie itd.)
ponad 40 kW Budynki ponad 250 m2 z 3-fazowym licznikiem i specyficznymi urządzeniami elektrycznymi
(np. kuchenka elektryczna, pompa cieplna itd.)

Ocenia się, że samo ogrzewanie 1m2 w mieszkaniu wymaga mocy ok. 50W-70W. Zalecamy skorzystać z usług elektryka, który oszacuje dokładnie zużycie prądu i dopasowaną moc w zależeniu od urządzeń i sposobu zużywania (częstotliwość, ilość mieszkańców itd.)

Sprawdź nasz artykuł z poradami, jak oszczędzać prąd pod tym linkiem!

Jak zmienić moc umowną?

Aby zmienić swoją moc umowną, należy przedstawić wniosek do swojego operatora sieci dystrybucyjnej (OSD) (telefonicznie, mailowo lub osobiście w punkcie obsługi klienta). W ciągu 30 dni, dystrybutor skomunikuje Ci warunki, jakie mieszkanie musi spełnić, byś dostosował instalację elektryczną zanim się zwiększy moc. Zmiana ta jest płatna: za każdego dodatkowego kilowata (kW) należy zapłacić OSD opłatę według tej samej taryfy co w ramach przyłączenia do nowego obiektu. Jeżeli nie przekraczasz dotychczasowej mocy przyłączeniowej, będziesz musiał ponieść tylko koszty zmian zabezpieczeń przedlicznikowych (czyli korków), podnosząc poziom natężenia nad którym wyskoczą stopki.

Jeżeli natomiast przekraczasz swoją dotychczasową moc przyłączeniową, należy też wziąć pod uwagę dodatkowy koszt adaptacji instalacji elektrycznej. Aby uzyskać więcej informacji na temat zmian licznika, zapraszamy na stronę poświęconą tej tematyce.

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę