Co to jest mikrokogeneracja?
Co to jest kogeneracja?
Kogeneracja jest to proces polegający na produkcji energii elektrycznej i ciepła w jednym procesie technologicznym. Proces ten nazywa się produkcją skojarzoną. Układy kogeneracyjne spotyka się najczęściej w miastach i są to elektrociepłownie. W jednym zakładzie wytwarzane jest ciepło systemowe dla mieszkańców oraz energia elektryczna, wprowadzana bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej. Proces pozwala efektywniej wykorzystać paliwo zużywane do produkcji ciepła oraz energii elektrycznej. Kogeneracja pozwala na obniżenie kosztów energii końcowej. Ważnym aspektem z dzisiejszego punktu widzenia jest redukcja gazów cieplarnianych, zmniejszająca negatywny wpływ na środowisko. Emisja gazów cieplarnianych wpływa również na koszty energii elektrycznej, gdyż cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla stale rośnie. Kogeneracja pozwala czynnie redukować smog. Szczególnie w zimę drażni to mieszkańców miast, głównie na południu Polski i negatywnie wpływa na zdrowie.
Zapraszamy do kontaktu na adres: [email protected]
Energetyka potrzebuje zmian, na które muszą się zgodzić obywatele. Świadomość ludzi w dziedzinie energetyki zaczęto definiować jako kulturę energetyczną społeczeństwa. Kultura energetyczna przedstawia postawy społeczeństwa wobec poszczególnych form wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Jeszcze parę lat temu osobę mówiącą „dzień dobry”, przepuszczającą kobietę w drzwiach nazywano osobą kulturalną. Dzisiaj świadomość do ochrony środowiska jest tak duża, że chcemy mieć rzeczywisty wpływ na otaczający nas świat, co skłania nas do bycia aktywnym prosumentem, chcemy być szeroko rozumianą osobą z kulturą, również pod kątem odpowiedzialności jaką bierzemy za środowisko naturalne.
Spojrzenie społeczne z dbałością o drugiego człowieka i z troską o przyszłość kolejnych pokoleń, powinno jeszcze bardziej zachęcić do korzystania z niskoemisyjnych form produkcji energii.
Wysoka sprawność jednostek kogeneracyjnych, sięgająca powyżej 90%, w porównaniu do klasycznych elektrowni, których sprawność wynosi poniżej 50% (najnowocześniejsze jednostki na parametry nadkrytyczne), wpłynęła na przychylne spojrzenie w swoim kierunku. Kogeneracja idealnie wpisuje się w ramy Polskiej polityki energetycznej, w której nacisk kładzie się na redukcję dwutlenku węgla do atmosfery. Już w 2018 roku powstała ustawa o „promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Zobowiązania złożone Polityce energetycznej Polski do 2030 wymuszają na rządzących wspieranie produkcji energii w skojarzeniu.
Mikrokogeneracja różni się od swojej „starszej siostry” jedynie rozmiarem jednostki wytwórczej. Proces jak i powstające z niego produkty (energia elektryczna i ciepło) są takie same, różnią się wielkością wynikającą ze skali przedsięwzięcia.
Systemy oparte na mikrokogeneracji można podzielić w zależności od mocy:
- Pikokogeneracja- moc elektryczna do 2 kW,
- Mikrokogeneracja- moc elektryczna do 5 kW,
- Minikogeneracja- moc elektryczna do 50 kW,
W krajach rozwiniętych produkcja skojarzona jest szeroko rozpowszechniona. W Polsce zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. W sieci znajduje się coraz więcej firm specjalizujących się w doborze jednostek kogeneracyjnych do zakładów przemysłowych. Podstawowymi elementami układów kogeneracyjnych są silniki spalinowe, zasilane paliwami gazowymi, które zasilają prądnice. Ciepło powstające w procesie jest w odpowiedni sposób odbierane od silnika przez specjalnie skonstruowane wymienniki i kierowane do systemu ciepłowniczego.
Spis treści:
Podsumowanie:
Rozwój mikrokogeneracji oraz jej upowszechnienie w przestrzeni społecznej daje szansę na rozwój energetyki w kierunku rozproszonej. Niskoemisyjne źródła energii są przyszłością, która już teraz stoi w progu drzwi sektora energetycznego. W najbliższych latach należy spodziewać się coraz większych nakładów inwestycyjnych na mikrokogenerację co wpłynie na obniżenie kosztów. Rozwój mikroinstalacji rozbudowuje energetykę prosumencką. Prosumenci natomiast wpływają na zwiększenie konkurencji na rynku energii elektrycznej zmniejszając ceny energii elektrycznej dla odbiorców taryf C oraz G.
Sprawdź ofertę