Co ile przychodzi rachunek za prąd?

Co ile przychodzi rachunek za prąd?

Chcesz żeby Twoja firma mniej płaciła za prąd? Prześlij nam swój rachunek za prąd na adres: [email protected], przedstawimy Ci Tańszą ofertę.

Jak często otrzymujemy rachunek za prąd? Zależy to przede wszystkim od wybranego przez nas w umowie okresu rozliczeniowego. Okres rozliczeniowy wybieramy jeden, nawet w przypadku, gdy dostawca i sprzedawca prądu nie są powiązanymi ze sobą spółkami.

czytac-umowe Co ile przychodzi rachunek za prąd?

Okres rozliczeniowy

Co to jest okres rozliczeniowy? Okres rozliczeniowy to wybrany przez nas odstęp czasu dzielący dwa odczyty naszego licznika energii przez pracownika firmy energetycznej.

Jak odczytać licznik energii elektrycznej? Więcej informacji pod tym linkiem.

Przykładowo, półroczny okres rozliczeniowy oznacza, że nasz licznik energii elektrycznej będzie spisywany raz na sześć miesięcy.

Okresy rozliczeniowe mogą być: mięsięczne, dwumiesięczne, czteromiesięczne, półroczne (6-miesięczne) lub roczne (12-miesięczne). Nie istnieją okresy rozliczeniowe dłuższe, niż 12-miesięczne ani krótsze, niż miesięczne. W przypadku gospodarstw domowych najpopularniejszy jest półroczny okres rozliczeniowy.

Warto pamiętać, że niezależnie od tego, czy posiadamy umowę kompleksową, czy też podpisaliśmy umowy o dystrybucji i sprzedaży prądu z niepowiązanymi ze sobą spółkami (więcej o rodzajach umów pod tym linkiem), okres rozliczeniowy jest zawsze jeden – nie wybieramy nigdy dwóch różnych okresów rozliczeniowych.

Co ile przychodzi faktura za prąd?

Okres rozliczeniowy nie jest przeważnie taki sam, jak częstotliwość otrzymywania przez nas faktury za energię elektryczną: na przykład, 6-miesięczny okres rozliczeniowy nie oznacza, że będziemy otrzymywać rachunek za prąd raz na sześć miesięcy. W przypadku okresów rozliczeniowych dłuższych, niż miesiąc rachunek za prąd będziemy otrzymywali co dwa miesiące. Biorąc przykład 6-miesięcznego okresu rozliczeniowego można zatem obliczyć, że w ciągu sześciu miesięcy (pomiędzy jednym odczytem licznika a drugim) otrzymamy więc w sumie trzy faktury za prąd.

Wyjątkami, w których okres rozliczeniowy będzie przeważnie taki sam, jak okres płatności będą miesięczne i dwumiesięczne okresy rozliczeniowe. W takich przypadkach odczyt licznika będzie miał miejsce co miesiąc (lub dwa, w przypadku dwumiesięcznego okresu roczliczeniowego) i również co miesiąc (lub dwa, w przypadku dwumiesięcznego okresu rozliczeniowego) będziemy otrzymywać rachunek za prąd.

W przypadku okresów rozliczeniowych dłuższych niż dwumiesięczne będziemy otrzymywali rachunek częściej, niż trwa okres rozliczeniowy, na podstawie tak zwanego prognozowanego zużycia prądu, o czym niżej.

Co to jest prognozowane zużycie?

Prognozowane zużycie prądu to wyliczenie (w przybliżeniu na podstawie naszego zużycia prądu w tym samym okresie w poprzednim roku) pozwalające na oszacowanie zużycia prądu w następnych kilku miesiącach, zanim zostanie ponownie odczytany nasz licznik energii elektrycznej.

Przypadkiem, w którym nie stosuje się prognozy zużycia energii elektrycznej są wspomniane wyżej umowy z miesięcznym (bądź dwumiesięcznym) okresem rozliczeniowym. Takie umowy umożliwiają tak zwane rozliczenia rzeczywiste, czyli opłacanie co miesiąc rachunków na podstawie wartości odczytywanej na bieżąco z licznika energii elektrycznej.

Jaki wybrać okres rozliczeniowy?

Prognozowanie zużycia wiąże się z ryzykiem, że szacunek zostanie niesłusznie zawyżony (wprawdzie ostatecznie, w przypadku nadwyżki, kwota nadpłacona zostaje nam zaliczona na poczet kolejnych płatności, bądź zwracana). W tym sensie, po to, żeby tego uniknąć, można wybrać krótszy okres rozliczeniowy.

Jednocześnie jednak warto pamiętać, że zazwyczaj im krótszy okres rozliczeniowy, tym wyższa może być jedna z opłat za sprzedaż prądu, czyli opłata abonamentowa (m.in. w związku z koniecznością częstszego odczytywania licznika) i odwrotnie.

Wzór faktury:
Zapraszamy do zapoznania się z modelami faktur pięciu głównych sprzedawców prądu (ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON).

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę