Prąd dla przemysłu
Chcesz żeby Twoja firma mniej płaciła za prąd? Prześlij nam swój rachunek za prąd na adres: [email protected], przedstawimy Ci Tańszą ofertę.
Wzrost gospodarczy w Polsce jest ściśle związany z rozwojem przemysłu, a co za tym idzie, ze zwiększeniem zapotrzebowania na energię elektryczną. Rozwój przemysłu często determinuje jednak cena za prąd, jaką oferują sprzedawcy. Cena energii może mieć duży wpływ na konkurencyjność każdego przedsiębiorstwa przemysłowego.
Wybór odpowiedniej taryfy energii elektrycznej, negocjacja oferty oraz efektywność energetyczna to kluczowe wyzwania z jakimi musi się zmierzyć przedsiębiorca. Poniżej dowiesz się, jak mniej płacić za prąd w Twojej firmie!
Jak można obniżyć cenę prądu w przemyśle?
Obecnie ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym w Polsce, czyli ceny oferowane bezpośrednio przez wytwórców (elektrownie, elektrociepłownie) lub wyznaczane na giełdzie energii (TGE), należą do wysokich w porównaniu do innych krajów europejskich. Przekłada się to często na wyższą cenę prądu dla przemysłu, co pogarsza jej konkurencyjność. W związku z tym ważne jest, aby dążyć do minimalizacji opłat za prąd w przedsiębiorstwie przemysłowym każdego rodzaju.
Firma przemysłowa ma największy wpływ na cenę energii elektrycznej kupując prąd na Towarowej Giełdzie Energii lub bezpośrednio u wytwórcy na zasadzie kontraktu bilateralnego (dwustronnego). Wówczas może kupić prąd o niższej cenie, niż oferowanej przez spółki obrotu. Takie rozwiązanie może okazać się optymalne dla najbardziej energochłonnego przemysłu, np.: papierniczego, metalurgicznego, petrochemicznego, farmaceutycznego, mineralnego, czy drzewnego. Wymaga to jednak przedstawiania dokładnej prognozy zapotrzebowania na energię i generuje dodatkowe koszty, np.: zatrudnienia maklera giełd towarowych, czy opłaty za uczestnictwo w przypadku TGE. Wiąże się to również z dodatkowym ryzykiem, które często lepiej jest przerzucić na lokalnych sprzedawców prądu. W przypadku kupna prądu u sprzedawcy, wystarczy odpowiedni wybór oferty i taryfy.
Pamiętaj, możesz zmienić sprzedawcę prądu. Dobrze dobrana oferta dla przemysłu może przynieść wysokie oszczędności.
Bez względu na sposób kupowania energii elektrycznej, przedsiębiorca powinien również odpowiednio dobrać moc umowną, czyli określić maksymalny poziom mocy przy jakiej będzie pobierany prąd, oraz zwiększyć efektywność energetyczną w swoim przemyśle. W przypadku przemysłu high-tech, czyli przemysłu wysokiej technologii, np.: lotniczego, czy elektronicznego, ważna jest również niezawodność dostaw. Dostawca powinien zapewnić prąd o określonych parametrach, tak aby był bezpieczny dla urządzeń w danym przemyśle.
Oszczędzanie i efektywność energetyczna
Podstawowym sposobem na obniżenie rachunków za prąd w przemyśle jest po prostu oszczędzanie energii. Można ograniczyć zużycie energii poprzez wyłączanie niepotrzebnych urządzeń oraz dobrą organizację czasu ich pracy.
Bardziej zaawansowaną metodą ograniczenia zużywanej energii w przemyśle jest zwiększenie efektywności energetycznej, czyli poprawę zużycia energii elektrycznej poprzez wprowadzenie odpowiednich rozwiązań. W praktyce polega to na wykonaniu audytu elektroenergetycznego i inwestycji w nowy sprzęt o wyższej klasie energetycznej i wymianie oświetlenia, np. na diody LED. Jeśli w wyniku takiej inwestycji duże przedsiębiorstwo wykaże roczną oszczędność energii na poziomie co najmniej 10 ton oleju ekwiwalentnego (10 toe = ok. 116,3 MWh), może otrzymać dodatkowo biały certyfikat. Inwestycja może się okazać bardzo kosztowna, ale po jakimś czasie, dzięki oszczędności w poborze prądu i białym certyfikatom, z pewnością przyniesie wymierny zysk.
Co to białe certyfikaty?
Białe certyfikaty to świadectwa efektywności energetycznej, czyli dokumenty poświadczające oszczędność energii na określonym poziomie w danym przedsiębiorstwie. Firma, która spełni warunki określone w ustawie o efektywności energetycznej, może otrzymać białe certyfikaty i sprzedać je na Towarowej Giełdzie Energii. Głównym celem tego systemu wsparcia jest ogólnokrajowe dążenie do obniżenia zapotrzebowania na energię elektryczną.
Taryfy i oferty dla różnych gałęzi przemysłu
Prąd dla firm jest droższy niż dla domu jednorodzinnego czy mieszkania w bloku, dlatego w przypadku zawarcia umowy ze sprzedawcą prądu ważny jest odpowiedni wybór taryfy. Taryfa musi być dopasowana do konkretnego rodzaju i wielkości przemysłu. Musi być również odpowiednio dobrana pod względem czasu poboru prądu w ciągu doby i mocy umownej danego przedsiębiorstwa. Właściciel firmy musi wybrać jedną z poniższych grup taryfowych:
- A – przeznaczona dla największego przemysłu, np.: hutniczego, metalurgicznego, chemicznego,
- B – przeznaczona dla dużego przemysłu, np.: farmaceutycznego, surowców, drzewnego, papierniczego, czy jachtowego
- C – przeznaczone dla małego przemysłu, np.: tkackiego, skórzanego,
Więcej o samych taryfach dla firm oraz kryteriach ich doboru dowiesz się tutaj.
Oprócz wyboru samej taryfy, potrzebne jest jeszcze dobranie odpowiedniej oferty sprzedaży energii elektrycznej. W tym zakresie wybór jest ogromny. Oprócz głównych sprzedawców prądu (Enea, Energa, Tauron, RWE, PGE), istnieje wiele mniejszych spółek oferujących konkurencyjne ceny dla każdego rodzaju przemysłu. Przedsiębiorstwa przemysłowe, które mają wysoką moc umowną i pobierają dużo prądu, mogą liczyć na najbardziej korzystne oferty. Zakup i sprzedaż energii elektrycznej przez spółki obrotu obarczone są wówczas mniejszym ryzykiem, dzięki czemu mogą obniżyć cenę dla dużych odbiorców. Ponadto istnieją specjalne oferty dla dużych przedsiębiorstw z gwarancją stałej ceny za prąd nawet przez kilka lat. Skutkiem odpowiedniego doboru taryfy i oferty sprzedaży może być stosunkowo tani prąd dla danego przedsiębiorstwa.
Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.