Jaką taryfę wybrać dla domu?
Skontaktuj się z nami !
Różnorodność taryf energii elektrycznejpozwala optymalnie dobrać taryfę energii do potrzeb swojej rodziny (w zależności od preferencji czasowych korzystania z urządzeń elektrycznych) i dzięki temu znacznie ograniczyć wydatki na energię elektryczną. Poza wyborem odpowiedniej taryfy istnieje wiele innych możliwości oszczędzania prądu, o których więcej tutaj.
WZÓR FAKTURY:
Zapraszamy do zapoznania się z modelami faktur pięciu głównych sprzedawców prądu (ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON).
Spis treści:
Taryfa energii elektrycznej: co to jest?
Co to jest taryfa energii elektrycznej? Jest to plan cenowy, według którego sprzedawcy energii elektrycznej proponują prąd swoim klientom. Więcej informacji o taryfach energii elektrycznej, grupach taryfowych i różnicach pomiędzy głównymi taryfami można znaleźć tutaj.
Jakie są taryfy energii elektrycznej dla domu?
Taryfa G11
Taryfa G11 jest taryfą jednostrefową, czyli taką, w ramach której przez całą dobę płacimy stałą cenę prądu. Stała cena prądu w ramach taryfy G11 jest korzystna dla domów, w przypadku których trudno z góry określić godziny, w których dobowe zużycie prądu przekracza co najmniej 20%, bądź dla osób, które korzystają z prądu o różnych godzinach i w związku z tym nie opłaca im się wybierać taryfy dwustrefowej.
Skontaktuj się z nami !
Taryfa G12
W przeciwieństwie do jednostrefowej taryfy G11, taryfa G12jest taryfą dwustrefową, dzielącą dobę na dwie strefy, tańszą (w nocy) i droższą (w dzień). Taryfa ta może być więc opłacalna dla domów, które zużywają (bądź są w stanie zużywać) znaczną część energii (szacunkowo co najmniej 25%-40% całkowitego dobowego zużycia energii elektrycznej) w czasie obowiązywania tańszej strefy.
W ramach taryfy G12 zapłacimy mniej za prąd w południe (pomiędzy godzinami 13:00 a 15:00) oraz w nocy (pomiędzy godzinami 22:00 a 6:00), a więcej w godzinach dziennych (poza wymienionymi wyżej godzinami południowymi).
WARTO PAMIĘTAĆ
Szacunkowo, dla typowego domu zużycie prądu przez pralkę i zmywarkę stanowi ok. 20-25% całkowitego zużycia energii w trakcie doby. Dlatego taryfa G12 będzie generalnie korzystna dla domów, w których możliwe jest używanie sprzętu AGD w określonych (nocnych) godzinach. Dokładne określenie tego, czy oferta taryfy G12 jest dla nas korzystna wymaga jednak obliczenia, czy nasze zużycie prądu w godzinach poza-szczytowych jest wystarczające, aby skorzystać na zniżce cenowej w godzinach tańszej strefy.
Jak stwierdzić, czy będzie nam się opłacała taryfa dwustrefowa?
- Wystarczy odczytać i zapisać wartość z naszego licznika energii elektrycznejo trzech porach: rano, wieczorem, ponownie rano następnego dnia,
- A następnie obliczyć, jaką proporcję energii wykorzystuje się w nocy w stosunku do dnia.
Taryfa G12w
Dla domów, w których znaczne zużycie prądu ma miejsce w soboty i niedziele (lub część zużycia energii elektrycznej może być przeniesiona również na te dni) ciekawa może być taryfa G12w (zwana taryfą „weekendową” – „w” pochodzi od słowa „weekend”). Taryfa ta funkcjonuje na tej samej zasadzie, co taryfa G12, z tą różnicą, że dodatkowo zapłacimy mniej za prąd również w weekend, czyli od 22:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek.
Prąd budowlany
Jeżeli budujesz dom lub inną nieruchomość na użytek Twojego domu lub mieszkania, to musisz skorzystać z tak zwanego prądu budowlanego, czyli taryfy przeznaczonej do zasilania budów. Taryfy najczęściej dostępne w ramach prądu budowlanego to C11, C12a i C12b, czyli taryfy tożsame z taryfami dla firm. Ponieważ wymienione taryfy dla firm są droższe od taryf dla gospodarstw domowych wynika z tego fakt, że prąd budowlany będzie droższy od typowej taryfy.
Warto wiedzieć, że na taryfę dla domu (czyli na przykład na G11 lub G12w) będziemy mogli przejść dopiero po odbiorze nieruchomości, to znaczy w momencie, kiedy roboty budowlane będą zakończone. Sprzedawca prądu nie zgodzi się na zmianę taryfy z budowlanej na zwykłą bez odbioru, czyli bez otrzymania dokumentu zaświadczającego o końcu prac. Jak zmienić prąd budowlany na zwykły? Przeczytaj poniżej.
Jak zmienić taryfę energii elektrycznej?
Aby zmienić taryfę prądu należy skontaktować się ze swoim sprzedawcą prądu. Do zmiany taryfy wystarczy podpisać aneks do umowy z naszym zakładem energetycznym – możliwe jest też podpisanie całkowicie nowej umowy. Warto również pamiętać, że w przypadku większości dostawców energii elektrycznejtaryfę można zmieniać tylko raz do roku. Istotne jest również to, że zmiana taryfy może wiązać się z koniecznością zmiany naszego licznika energii elektrycznej (jeżeli na przykład chcemy zmienić taryfę z jednostrefowej na dwustrefową lub odwrotnie).
Podobnie sytuacja przedstawia się, jeżeli zakończyliśmy budowę domu i chcemy zmienić taryfę z budowlanej na zwykłą (i znacznie tańszą, taką, jak na przykład taryfa G11) – należy wtedy skontaktować się z naszym sprzedawcą prądu.