Taryfa C11 a C12a

Taryfa C11 a C12a

Czy wiesz że Twoja firma może płacić mniejsze rachunki za prąd ? Wyślij nam fakturę energii, lub taryfę i zużycie energii w MWh Twojej firmy na [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Spółka z rocznym zużyciem 132 MWh może zaoszczędzić 5 097,45 zł netto rocznie zmieniając sprzedawcę energii. Zmiana sprzedawcy prądu jest z nami prosta i bezpłatna.

sery Taryfa C11 a C12a

Taryfy C11 i C12a należą do najbardziej popularnych taryf prąduwśród polskich firm. Poniżej dowiesz się, jakie są pomiędzy nimi główne różnice, dla kogo są one przeznaczone i która z nich jest bardziej odpowiednia dla Twojej firmy.

Różnice między C11 a C12a

Taryfa C11 jest całodobową, jednostrefową taryfą dla firm o mocy umownej poniżej 40 kilowatów (kW) i przyłączonych do sieci niskiego napięcia.

Taryfa C12a jest natomiast dwustrefową, dzielącą dobę na godziny szczytu i godziny poza szczytem, taryfą dla firm o mocy umownej niższej, niż 40kW i przyłączonych do sieci niskiego napięcia. Godziny, w jakich typowo będziemy płacić niższą stawkę będą między 21:00 – 08:00 i 11:00 – 17:00, a wyższą, szczytową stawkę będziemy płacić w godzinach 08:00 – 11:00 i 17:00 – 21:00. Warto jednak dokładnie potwierdzić te godziny u naszego operatora.

To więc liczba stref czasowych (czyli liczba stawek cenowych za prąd w ciągu doby) jest jedyną różnicą między taryfami C11 i C12a: w ramach taryfy C11 przez całą dobę jest tylko jedna cena za kilowatogodzinę (kWh), a w przypadku taryfy C12a są dwie ceny za prąd, w zależności od pory dnia, w której ma miejsce zużycie energii.

Dla obu taryf wspólne jest jednak to, że są one adresowane do firm o mocy umownej poniżej 40kW i przyłączonych do sieci niskiego napięcia – obie taryfy są więc przeznaczone dla małych (w tym dla działalności gospodarczej) i średnich firm.

Warto pamiętać, że moc umowną można sprawdzić na każdej fakturze za energię elektryczną.

Czy wiesz że Twoja firma może płacić mniejsze rachunki za prąd ? Wyślij nam fakturę energii, lub taryfę i zużycie energii w MWh Twojej firmy na [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Spółka z rocznym zużyciem 132 MWh może zaoszczędzić 5 097,45 zł netto rocznie zmieniając sprzedawcę energii. Zmiana sprzedawcy prądu jest z nami prosta i bezpłatna.

Dla kogo C11, dla kogo C12a?

Dla kogo jest taryfa C11, a dla kogo taryfa C12a? Wszystko zależy od sposobu, w jaki firma korzysta z energii elektrycznej. Taryfy całodobowe (czyli nie tylko C11, ale również na przykład taryfa C21 czy B21) są z reguły przeznaczone dla firm, które:

  • Mają zmienne zużycie prądu w ciągu doby i trudno określić, w jakich godzinach jest ono znaczne (czyli stanowi ok. 25% całkowitego zużycia o czym niżej),
  • Prowadzą działalność głównie w ciągu dnia (czyli w godzinach szczytu) i nie są w stanie przenieść części działalności i zużycia energii elektrycznej na godziny poza szczytem (czyli na przykład na godziny poranne, wieczorne lub nocne).

Jeżeli jednak nasza firma zużywa dużą część energii elektrycznej (czyli szacunkowo co najmniej 1/4 całkowitego zużycia energii elektrycznej – zależy to bezpośrednio od tego, o ile jest procentowo wyższa stawka droższa od stawki tańszej) w godzinach poza szczytowych (dobrze jest potwierdzić u naszego operatora, czyli dostawcy prądu dokładne godziny, w których obowiązują poszczególne strefy – trzeba też pamiętać, że godziny te zmieniają się niekiedy wraz z porą roku lub miesiącem), to może nam się opłacać taryfa dwustrefowa, czyli na przykład taryfa C12a.

Jak znaleźć najniższą cenę taryf C11 i C12a i mniej płacić za prąd?

Od czasu liberalizacji rynku energii elektrycznej w Polsce można dowolnie wybierać sprzedawcę prądu – oznacza to, że możemy wybrać sprzedawcę, który oferuję niższe ceny za kWh i w ten sposób znacznie zmniejszyć swoje wydatki na energię elektryczną.

Ważne jest, żeby wiedzieć że nowi sprzedawcy prądu proponują często znacznie niższe ceny prądu, niż takie firmy, jak ENEA, ENERGA, PGE, RWE czy też TAURON. Dlatego warto zapoznać się z ofertami poszczególnych sprzedawców prądu i wybrać najtańszą ofertę. Warto jednak zawsze dokładnie upewnić się między innymi co do wszystkich opłat, jakie będą pobierane przez sprzedawcę. Sprzedawcy prądu zazwyczaj pobierają opłatę za energię czynną (czyli właściwą cenę za samo zużycie prądu) oraz opłatę handlową. Są to więc opłaty za sam obrót energią elektryczną – za dystrybucję płacimy bowiem operatorowi, czyli dostawcy prądu.

Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy:

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę