Taryfa C11
Taryfa C11 jest jedną z najpopularniejszych taryf dla firm. Poniżej dowiesz się, na czym dokładnie polega ta taryfa energii elektrycznej, dla kogo jest przeznaczona, kiedy się ona opłaca i jak wybrać najkorzystniejszą cenowo ofertę.
Spis treści artykułu:
Główne cechy taryfy C11
C11 jest taryfą dla firm zasilanych z sieci niskiego napięcia. Taka jest najważniejsza różnica pomiędzy taryfą C11 a G11, która jest przeznaczona dla gospodarstw domowych.
Prowadzisz działalność gospodarczą i nie wiesz, jaką taryfę musisz wybrać, taryfę dla firm czy dla domu? Przeczytaj więcej o tym tutaj!
Jedyną sytuacją, w której jako klient indywidualny będziemy korzystać z taryfy C11(bądź z innej taryfy z grup taryfowych C, w tym na przykład z taryfy C12b albo C12a) będzie budowa domu lub innej nieruchomości. Wtedy będziemy potrzebowali tak zwanego prądu budowlanego, czyli taryfy energii elektrycznej, w ramach której zakład energetyczny sprzedaje prąd klientom indywidualnym na potrzeby zasilania budowy domów bądź innych nieruchomości. Jeżeli jesteśmy gospodarstwem domowym, które buduje dom, musimy skorzystać z prądu budowlanego a na taryfę G11 (bądź inną taryfę z grup taryf dla gospodarstw domowych) będziemy mogli przejść dopiero po oddaniu budynku do użytkowania i otrzymania dokumentów dotyczących odbioru budynku.
Skontaktuj się z nami !
Jak rozumieć skrót C11?
- “C” oznacza, że jest to taryfa dla firm zasilanych z sieci niskiego napięcia(z takiej sieci zasilane są w Polsce małe i średnie firmy).
- pierwsza “1-ka” oznacza, że jest to taryfa dla klientów, których moc umowna nie przekracza 40 kilowatów (kW).
- druga “1-ka” oznacza z kolei, że jest to taryfa z rozliczeniem jednostrefowym, w ramach której cena kilowatogodziny (kWh) jest taka sama przez całą dobę, niezależnie od pory dnia czy nocy. Czy zużyjemy 1 kWh w południe czy w środku nocy, zapłacimy więc tyle samo. Dlatego mówi się, że taryfa C11 jest taryfą całodobową. Przeciwieństwiem takiej jednostrefowej taryfy są taryfy dwustrefowe (na przykład C12a), trójstrefowe (na przykład B23) czyt czterostrefowe (na przykład B24).
Dla firm o mocy umownej poniżej 40 kilowatów taryfa C11 jest na pewno taryfą najprostszą i korzystną dla firm, które korzystają z energii elektrycznej w sposób zróżnicowany w ciągu doby bądź głównie w ciągu dnia.
Przeczytaj więcej o tym, jak rozumieć nazwy taryf.
C11 a G11
Jaka jest różnica pomiędzy taryfami C11 a G11? Jak zostało to nadmienione wcześniej przy okazji opisywania charakterystyk taryfy C11, jest to taryfa dla firm. Taryfa G11 jest natomiast taryfą dla klientów indywidualnych. Jeżeli zastanawiamy się nad tym, czy wybrać taryfę C11 czy G11, to należy sobie odpowiedzieć, czy chcemy pobierać prąd jako klient indywidualny, czy jako firma.
Zgodnie z tym, co jest napisane wyżej, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wybór ten może zależeć od tego, czy mieszkamy w miejscu zarejestrowania działalności i czy w naszym mieszkaniu mamy na przykład spotkania z klientami.
Skontaktuj się z nami !
C11 a C12a
Zarówno C11 jak i C12a są taryfami dla firm o mocy umownej nie przekraczającej 40kW. Różnica pomiędzy taryfami C11 a C12a polega jednak na liczbie stref, które są dwie w przypadku tej ostatniej taryfy. Taryfa C12a dzieli dobę na godziny szczytu i godziny poza szczytem i zużycie jednej kilowatogodziny podczas obowiązywania każdej z tych stref kosztuje inaczej (większy koszt prądu podczas szczytu, mniejszy koszt energii elektrycznej poza szczytem).
Skontaktuj się z nami !
C11 a C21
Tak C11, jak C21 są taryfami całodobowymi i jednostrefowymi: w przeciwieństwie do taryf dwustrefowych czy trójstrefowych niezależnie od godziny zużycia energii elektrycznej zapłacimy tyle samo. Różnica między taryfami C11 a C21 polega jednak na wysokości mocy umownej – w przypadku taryfy C11 moc umowna nie przekracza 40kW, podczas gdy w przypadku taryfy C21 moc umowna przekracza 40kW. Im wyższa moc umowna tym większa intensywność korzystania z energii elektrycznej i przeważnie tym większa firma. Ogólnie rzecz biorąc można więc powiedzieć, że taryfa C11 będzie skierowana do mniejszych firm (zużycie w MWh rocznie: 0-60 MWh, firma do 15 pracowników), a taryfa C21 do firm relatywnie dużych (zużycie w MWh od 60 MWh, firma od 15 pracowników).
Nie wiesz jaką taryfę wybrać? Skontaktuj się z nami na [email protected]. Doradzimy Tobie jaką ofertę wybrać dla Twojej firmy.
Dla jakich firm przeznaczona jest taryfa C11?
Dla kogo może być korzystna taryfa C11? W związku z tym, że jest to taryfa całodobowa, to jest ona korzystna przede wszystkim dla firm, w przypadku których całą lub praktycznie cała działalność (i jednocześnie zużycie energii elektrycznej) koncentruje się w godzinach dziennych. Może to dotyczyć zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej i wolnych zawodów jak i sklepów czy innych firm działających głównie za dnia.
Dla firm, które wykonują (bądź są w stanie wykonywać) część czynności wykorzystujących energię elektryczną w godzinach porannych, wieczornych i nocnych mogą się bardziej opłacać z kolei taryfy dwustrefowe (np. C12a) albo trójstrefowe (np. C13). Za energię elektryczną wykorzystaną w godzinach poza szczytowych zapłacą one wtedy mniej. Takiej możliwości nie ma w przypadku taryfy C11, w ramach której obowiązuje taka sama cena prądu w ciągu całej doby.
JAK STWIERDZIĆ, CZY NASZEJ FIRMIE BĘDZIE OPŁACAŁA SIĘ TARYFA DWUSTREFOWA? Szacunkowo, aby opłacała się taryfa dwustrefowa co najmniej 25% zużycia energii elektrycznej powinno mieć miejsce w godzinach tańszych.
Skontaktuj się z nami !
Taryfa C11 cennik
Ile kosztuje taryfa C11? Zależy to od cennika i cen energii elektrycznej u naszego sprzedawcy prądu. Od 2007 roku, dzięki uwolnieniu rynku energii elektrycznej, istnieje możliwość wyboru sprzedawcy energii elektrycznej. Wybór sprzedawcy energii elektrycznej pozwala rocznie osiągnąć nawet ponad 30% oszczędności z tytułu samej sprzedaży energii elektrycznej. Od 2010 roku na zmianę sprzedawcy zdecydowało się ponad 215 tysięcy polskich firm!
Wraz z uwolnieniem rynku pojawiło się wielu nowych sprzedawców prądu, którzy oferują często znacznie lepsze ceny za kilowatogodzinę dla taryfy C11 (i innych taryf dla firm) w porównaniu do tradycyjnych sprzedawców (powiązanych z dostawcami prądu), takimi jak ENEA, ENERGA, PGE, INNOGY, TAURON. Główny powód, dla którego ceny prądu w ofercie nowych sprzedawców są często niższe, od cen proponowanych przez dominujące na rynku podmioty jest kwestia braku regulacji taryf dla firm przez Urząd Regulacji Energetyki (w przeciwieństwie do taryf dla gospodarstw domowych, które są corocznie zatwierdzane przez URE).
Skontaktuj się z nami !
Jak wybrać najniższą cenę taryfy C11?
Na co zwracać uwagę podczas porównywania ofert i zmiany sprzedawcy? Każdy ze sprzedawców prądu ma swój cennik, w którym są wymienione jego taryfy i ceny. Dlatego konieczna jest analiza cenników (przede wszystkim ceny za kilowatogodzinę, czyli tak zwanej ceny energii czynnej) poszczególnych sprzedawców dla taryfy C11 oraz sprawdzenie, czy nie ma żadnych dodatkowych, czasem ukrytych opłat. Niektórzy sprzedawcy mogą pobierać wysokie opłaty handlowe, które ostatecznie mogą sprawić, że oszczędności będą znacznie niższe.