Taryfy energii elektrycznej: C12a
Skontaktuj się z nami !
Taryfa C12a jest taryfą energii elektrycznej bardzo często wybieraną przez polskie firmy. Poniżej dowiesz się, na czym ona polega, dla jakich firm jest odpowiednia i jak wybrać dla swojej firmy najkorzystniejszą cenowo ofertę taryfy C12a.
Spis treści artykułu:
Główne cechy taryfy C12a
C12a jest taryfą dla firm zasilanych z sieci niskiego napięcia, nie zaś dla klientów indywidualnych – jedynym wyjątkiem może być tutaj przypadek osób prowadzących działalność gospodarczą.
Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i nie wiesz, jaką taryfę musisz wybrać, taryfę dla firm czy dla domu, przeczytaj więcej o tym tutaj!
Sytuacją, w której klient indywidualny (nie prowadzący działalności gospodarczej)musi korzystać z taryfy C12a (bądź z innej taryfy z grup taryfowych C, na przykład z taryfy C11) jest budowa domu lub innej nieruchomości. Budowa wymaga korzystania z tak zwanego prądu budowlanego, czyli taryfy energii elektrycznej, którą zakład energetyczny sprzedaje na potrzeby zasilania budowy domów bądź innych nieruchomości. Na taryfę G11 (bądź inną taryfę z grup taryf dla gospodarstw domowych) można natomiast przejść dopiero przy okazji ostatecznego zamieszkania w wybudowanym obiekcie.
Skontaktuj się z nami !
Co oznacza skrót C12a?
- “C” oznacza, że jest to taryfa przeznaczona dla firm zasilanych z sieci niskiego napięcia (z takiej sieci zasilane są w Polsce mikro, małe i średnie firmy).
- “1” oznacza, że jest to taryfa dla firm o mocy umownej poniżej 40 kilowatów.
- “2” (C12a) w nazwie taryfy oznacza z kolei, że jest to taryfa dwustrefowa, czyli że w ciągu doby są dwie strefy czasowe, w których obowiązują dwie różne ceny energii elektrycznej..
- “a” oznacza z kolei, że w ramach tej taryfy inna (wyższa) jest cena kilowatogodziny (kWh) w godzinach szczytu a inna (niższa) cena w godzinach poza szczytem. Podobnym rozwiązaniem jest taryfa C12b, która dzieli natomiast dobę na godziny nocne i dzienne.
Przeczytaj więcej o tym, jak rozumieć nazwy taryf.
Godziny w taryfie C12a
Jakie są godziny, w których obowiązują poszczególne strefy w taryfie C12a?Ponieważ taryfa C12a, zgodnie z powyższym, jest taryfą dwustrefową, to mamy dwie różne stawki za prąd w ciągu doby. Najczęściej pozaszczytową cenę prądu zapłacimy w godzinach 21:00 – 08:00 i 11:00 – 17:00, a wyższą, szczytową stawkę w godzinach 08:00 – 11:00 i 17:00 – 21:00.
Taryfa C12a a taryfy C12b i C11
C12a a C12b
Jakie są różnice pomiędzy taryfami C12a i C12b? W przypadku taryfy C12a, jak zostało to zaznaczone wyżej, doba jest podzielona na godziny szczytu i poza szczytem. W przypadku taryfy C12b doba jest natomiast podzielona na godziny dzienne (z wyłączeniem godzin południowych) i nocne: mamy niższą cenę za kilowatogodzinę w godzinach nocnych i wyższą cenę za zużycie prądu w godzinach dziennych. Taryfa C12b jest więc odpowiednikiem “nocnej” taryfy G12b dla domu.
Główna różnica pomiędzy taryfami C12a i C12b jest taka, że w przypadku tej pierwszej tańsza strefa godzinowa jest dłuższa, niż w przypadku tej drugiej taryfy. W przypadku taryfy C12b tańsze są, przykładowo, godziny 22:00 – 06:00 i 13:00 – 15:00. Innymi słowy w przypadku taryfy C12b strefa tańsza obowiązuje jedynie przez 10 godzin doby. Natomiast w przypadku taryfy C12a, na podstawie przykładu zamieszczonego wyżej, tańsza strefa obowiązuje przez 17 godzin.
Z tego, że taryfa C12a oznacza więcej “tańszych” godzin wynika fakt, że będzie ona często droższa, od taryfy C12b (wszystko oczywiście zależy od oferty konkretnego dostawcy).
C12a a C11
Główna różnica między taryfami C12a a C11 polega na liczbie stref: w przeciwieństwie do dwustrefowej C12a, C11 jest taryfą jednostrefową, całodobową, w ramach której cena megawatogodziny nie zmienia się w zależności od godziny, w której ma miejsce zużycie prądu.
Dla jakich firm przeznaczona jest taryfa C12a?
Skontaktuj się z nami !
Dla kogo jest odpowiednia taryfa C12a? Ponieważ taryfa C12a oznacza, że zapłacimy mniej za prąd zużyty poza szczytem (czyli, przypomnijmy, na przykład w godzinach 21:00-08:00 i 11:00 – 17:00), może się ona opłacać firmom, które wykonują (bądź są w stanie wykonywać) część czynności wykorzystujących energię elektryczną w godzinach wczesnego rana, późnego wieczora i nocnych. Dzięki taryfie C12a zapłacimy mniej za kilowatogodzinę w godzinach, w których w znaczny sposób zużywają energię elektryczną. Takiej możliwości nie ma w przypadku taryfy C11, w ramach której obowiązuje taka sama cena prądu w ciągu całej doby.
JAK STWIERDZIĆ, CZY NASZEJ FIRMIE BĘDZIE OPŁACAŁA SIĘ TARYFA C12A? Należy odczytać wartość licznika o pięciu porach: przed porannym szczytem, po porannym szczycie, przed popołudniowym szczytem, po popołudniowym szczycie i rano, przed porannym szczytem kolejnego dnia. Następnie trzeba zsumować zużycie prądu w tych godzinach i podzielić je przez całkowite zużycie energii elektrycznej w ciągu doby. Otrzymamy w ten sposób proporcję prądu zużytego w godzinach “tańszych” w stosunku do naszego całkowitego zużycia. Aby opłacała się taryfa dwustrefowa co najmniej 25%-30% zużycia energii elektrycznej powinno mieć miejsce w godzinach tańszych (ten współczynnik zależy bezpośrednio od tego, o ile strefa szczytowa jest droższa od strefy poza szczytowej).
Cennik taryfy C12a
Od 2007 roku pojawiło się na rynku wielu nowych sprzedawców energii elektrycznej, którzy oferują często znacznie lepsze ceny za megawatogodzinę dla taryfy C12a i innych taryf dla firm (nawet do 30% oszczędności rocznie!), w porównaniu do sprzedawców takich, jak ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON. Aby zmniejszyć swoje wydatki na energię elektryczną dobrze jest więc zapoznać się z cennikami obecnych na rynku sprzedawców prądu.
Jak wybrać najniższą cenę taryfy C12a?
Na co należy zwracać uwagę przy porównywaniu sprzedawców? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na cenę energii czynnej (czyli właściwa cena za samo zużycie prądu). Warto następnie sprawdzić, jakie są pozostałe opłaty pobierane przez sprzedawcę. Większość sprzedawców pobiera na przykład opłaty handlowe.
Kiedy już wybierzesz sprzedawcę prądu warto zapoznać się z procedurą zmiany sprzedawcy energii elektrycznej.