Zużycie energii elektrycznej na m2 w Polsce

Zużycie energii elektrycznej na m2 w Polsce

metr-kwadratowy Zużycie energii elektrycznej na m2 w Polsce

Artykuł podaje informacje na temat średniego zużycia prądu na m2 oraz jego koszt w mieszkaniu/domu. Niełatwo jest odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wiele czynników wchodzi w grę.

Od czego zależy zużycie prądu na metr kwadratowy?

Zużycie prądu zależy od czynników, które zgromadziliśmy w następującej tabeli:

Charakterystyki instalacji domowej Izolacja termiczna ścian, dachu, okien; klasa energetyczna sprzętu AGD, obecność conajmniej jednego termostatu dla ogrzewania.
Liczba osób zamieszkałych w lokalu Bez niespodzianki, zużycie się różni w zależeniu od tego, czy się mieszka samemu lub w licznej rodzinie.
Energochłonność sprzętu AGD Pralka, zmywarka, lodówka, zamrażarka, suszarka, piec, komputer, klimatyzacja, odkurzacz.
Przyzwyczajenia mieszkańców Zachowanie mniej lub bardziej energooszczędne (wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których się nie przebywa, wyłączanie ogrzewania lub urządzeń elektrycznych podczas nieobecności w domu itd.) oraz czas przebywania w domu.

Zużycie prądu na metr kwadratowy powierzchni mieszkania

Zużycie na jednostkę powierzchni użytkowej mieszkania

Według danych GUS. Zobacz także nasz artykuł poświęcony zużyciu energii w gospodarstwach domowych.

Kategoria gospodarstw domowych Zużycie na jednostkę powierzchni użytkowej mieszkania (kWh/m2) zużycie na jednostkę powierzchni użytkowej mieszkania (zł/m2)
Wszystkie gospodarstwa domowe 29,35 kWh/m2 18,55 zł/m2
Gospodarstwa domowe nie ogrzewające pomieszczeń energią elektryczną 28,55 kWh/m2 18,00 zł/m2
Gospodarstwa domowe nie ogrzewające pomieszczeń i wody energią elektryczną 27,29 kWh/m2 17,38 zł/m2
Gospodarstwa domowe stosujące do ogrzewania pomieszczeń wyłącznie energię elektryczną 83,17 kWh/m2 52,39 zł/m2

Szacowane zużycie energii elektrycznej dla kilku typowych wielkości mieszkań

Zużycie prądu na m2 zależy w znacznej części od stosowania sprzętu elektrycznego domu, światła, oraz ewentualnie elektrycznego ogrzewania i bojlera. W tabeli poniżej podajemy zakres zużycia. Zakres obejmuje energooszczędne mieszkania (dobra klasa sprzętu oraz małe przebywanie w mieszkaniu) jak i te bardziej energochłonne (bardziej energochłonny sprzęt oraz większe przebywanie w domu). W niżej podanym przykładzie, nie wliczamy ogrzewania, bojlera lub kuchenki elektrycznej.

Powierzchnia Orientacyjne zużycie energii
(według przepracowanych danych Główny Urząd Statystyczny)
20 m2 1130-1140 kWh
50 m2 1400-1515 kWh
70 m2 1600-1690 kWh
100 m2 1690-2200 kWh

Jeżeli masz w domu bojler na ciepłą wodę, elektryczne kaloryfery oraz używasz prąd do gotowania (elektryczna kuchenka), oznacza to, że masz całkowicie elektryczny dom, a zatem zużycie prądu jest znacznie większe.

W 2014 roku GUS opublikował raport na temat zużycia energii w polskich gospodarstwach domowych na rok 2012. Dokonano podziału gospodarstw domowych na dwie grupy, aby przeanalizować zużycie prądu w każdej z nich:

  • grupa I: wszystkie główne elektryczne urządzenia domowe mają etykiety energetyczne klasy A (czyli należą do najbardziej energooszczędnej klasy): lodówka, pralka automatyczna i piekarnik elektryczny).
  • grupa II: wszystkie główne elektryczne urządzenia domowe mają etykiety energetyczne klasy innej niż A.

Z testu wynikało, że średnie zużycie energii elektrycznej na osobę w grupie I wynosiło 763,4 kWh, a w grupie II 830,2 kWh (czyli 8% różnicy na korzyść grupy I). Ponadto, średnie zużycie energii elektrycznej na 1 m2 powierzchni mieszkania wynosiło 29,1 kWh w grupie I, oraz 31,5 kWh w IIiej grupie (7,6% różnicy na korzyść grupy I).

Sprawdź ile prądu zużywają Twoje urządzenia domowe, oraz nasze porady dotyczące sposobów na oszczędzanie prądu!

Przy zbyt dużym zużyciu prądu, należy zastanowić się nad zmianą mocy umownej aby uniknąć zbyt częstego wybijania korków, co się też może wiązać ze zmianą układu fazowego, z jednofazowego na trójfazowy.

Polska: energochłonny kraj a energooszczędność

Dziś w Polsce zużycie energii w przeliczeniu na metr kwadratowy jest prawie pięciokrotnie wyższe niż w zachodniej Europie. Efektywność energetyczna (m.in. izolacja cieplna budynków), energetyka rozproszona i OZE, to tanie i proste rozwiązania, dzięki którym można obniżyć poziom emisji CO2 w Polsce. Najlepszym sposobem jest oszczędność energii. Do tej pory, nie było to priorytetem Polaków, a według Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE), zużycie energii na m2 powierzchni w Polsce jest na poziomie około 120 do 300 kWh rocznie. Można to porównać ze standardami europejskimi, gdzie na ogół zużycie wynosi około 50 KWh na m2.

Dobre rady Dobrego Prądu

Przeczytaj nasz artykuł wyjaśniający, jak czytać fakturę za prąd. Warto też pamiętać, o tym, by spłacać rachunki na czas, by nie zmagać się z dodatkowymi opłatami karnymi. Jeżeli masz poważne trudności, aby spłacać rachunki, sprawdź najpierw, czy nie dałoby się zmienić sprzedawcy prądu na tańszego. Ponadto, sprawdź, czy możesz ubiegać się o specjalne zasiłki za prąd.

Twój rachunek za prąd jest zbyt wysoki? Sprawdź oferty innych sprzedawców prądu: ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON, lub nowych sprzedawców prądu.

Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę