Ile kosztuje kWh w Polsce i w Europie?
Chcesz żeby Twoja firma mniej płaciła za prąd? Prześlij nam swój rachunek za prąd na adres: [email protected], przedstawimy Ci Tańszą ofertę.
Artykuł przedstawia cenę na kWh w Europie i w Polsce. Porównuje ceny zarówno w bezwzględnej wartości jak i w standardzie siły nabywczej (PPS).
Spis treści artykułu :
- Ceny kWh energii elektrycznej w Europie
- Polska jednym z najdroższych Państw według parytetu siły nabywczej
- Europa a świat
Kilowatogodzina (kWh) jest jednostką pomiarową energii elektrycznej. Stosuje się ją przy obliczaniu ilości energii zużytej oraz odpowiedniego kosztu tej energii dla odbiorcy końcowego. Jednostka ocenia energię którą wchłania urządzenie elektryczne o mocy 1kW w ciągu 1 godziny.
Ceny kWh energii elektrycznej w Europie
Ceny prądu w Europie są bardzo zróżnicowane. Statystyki opublikowane przez Eurostat w 2014 roku wciąż pokazują znaczne rozbieżności przy cenach (w wartościach bezwzględnych) wahających się od 0,06 EUR/kWh w Serbii do 0,304 EUR/kWh w Danii. Średnia europejska wynosi 0,2021 euro w drugiej połowie 2014 roku.
Jako wstęp przedstawiamy w mapie poniżej ceny za 1 kWh energii elektrycznej w poszczególnych krajach europejskich dla gospodarstw domowych. Ceny są wyrażane w EURO i wliczają zarówno wytwarzanie, dystrybucję, sprzedaż oraz podatki energii elektrycznej.
Ceny Energii wyższe w Europie północnej a niższe w Europie środkowo-wschodniej
W przeliczeniu na euro (a więc w wartościach bezwzględnych), najwyższe ceny za kWh energii elektrycznej można zauważyć w Niemczech, w Danii oraz w Irlandii, podczas gdy najniższe ceny energii znajdują się w Bułgarii, na Węgrzech i na Bałkanach (najniższe w Serbii).
Średnia cena za 1 kWh w Polsce w 2014 roku wynosiła według Eurostatu 0,606 zł czyli 0,141 euro. To znacznie mniej niż unijna średnia na poziomie 0,2021 euro.
Aby zrozumieć te różnice w cenie, należy przeanalizować wszystkie elementy, które je kształtują: koszt wytwarzania, koszt dystrybucji, sprzedaży oraz podatki. Warto też wziąć pod uwagę średnie zarobki w każdym kraju, aby ocenić koszt energii mierzony parytetem siły nabywczej.
Na przykład, Francja to państwo, w którym koszt produkcji, dystrybucji oraz sprzedaży należy do najniższych w Europie, przy stosunkowo wysokich zarobkach. Wskazuje to na skuteczność ceny energii, choć ceny podskoczyły o 10% w ciągu 2014 roku. Warto pamiętać, że we Francji 75% produkcji prądu pochodzi z elektrownii atomowych. W Polsce, sama cena sprzedaży (czyli bez dystrybucji i podatków) wynosiła średnio 0,164 zł (czyli 0,038 eur) za kWh według danych Urzędu Regulacji Energetyki (URE).
Podatki stanowią poważne obciążenie kosztowe dla użytkowników. Tym bardziej, że stopień opodatkowania bardzo się różni w zależności od kraju a polityka podatkowa danego państwa służy często do wspierania niektórych środków produkcji tj. np. energii odnawialnej. Na przykład ceny za kWh energii elektrycznej są najwyższe w Danii (0,304 EUR/kWh) i w Niemczech (0,297 EUR/kWh), m. in. ze względu na silne opodatkowanie energii pochodzącej ze spalinowych elektrowni, oraz ze względu na finansowe wsparcie rozwojowi odnawialnych źródeł energii (OZE). Poziom podatków w Danii wynosi 56,8%, a w Niemczech wynosi on 51,6%. W przeciwieństwie, Wielka Brytania jest jednym z państw, które ma najniższy stopień opodatkowania energii elektrycznej (4,8 %).
Polska jednym z najdroższych Państw według parytetu siły nabywczej
Parytet siły nabywczej uwzględnia rzeczywistą siłę nabywczą mieszkańców danego kraju (tzn. w tej sytuacji, ilość energii jaką możemy kupić w danym kraju za daną przeciętną pensję). Standard siły nabywczej (PPS) to sztuczna waluta. Ta jednostka PPS mierzy zakup sztywno ustalonego koszyka towarów i usług w różnych krajach w tym samym czasie.
Wprawdzie w wartościach bezwzględnych średnia cena za 1 kWh w Polsce w 2014 roku była niższa niż średnia unijna, jednak jeżeli się bierze pod uwagę parytet siły nabywczej (ang. purchasing power standard: PPS), Polska jest piątym najdroższym krajem Unii Europejskiej jeżeli chodzi o cenę prądu w stosunku do średnich zarobków (z uwzględnieniem wszystkich podatków): według parytetu siły nabywczej cena 1 kWh prądu wynosi 0,243 PPS w Polsce.
W rankingu cen prądu wyrażonych w PPS, Finlandia zajmuje pierwsze miejsce UE (0,126 PPS za 1 kWh). Islandia i Norwegia też mają bardzo korzystne pozycje (odpowiednio 0,096 i 0,114 PPS za 1 kWh energii elektrycznej). Oprócz Polski, najdroższy prąd w przeliczeniu na parytet siły nabywczej jest w Niemczech, w Portugalii, w Rumunii i na Cyprze (odpowiednio 0,286; 0,267; 0,266; 0,255). Przyczyną taniej energii w PPS jest często lokalny dostęp do taniego źródła energii (energia jądrowa we Francji, energia hydrauliczna i geotermia w Skandynawii i w Islandii) co gwarantuje w pewnym stopniu niezależność energetyczną oraz mniejsze zapotrzebowanie w importacji węglowodorów (tj. węgiel, ropa, gaz). Na odwrót, wysoka cena za energię pod względem PPS jest często konsekwencją wysokiego opodatkowania, uzależnienia od importu surowców energetycznych (ropa, gaz) oraz kosztów zanieczyszczenia (w przypadku węgla).
Porównaj ceny prądu wszystkich sprzedawców w Polsce: ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON, lub nowych sprzedawców prądu oraz sprawdź, jak oszczędzać prąd!
Europa a świat
W ciągu ostatnich lat, koszt prądu znacznie wzrósł w krajach Unii Europejskiej. Cena prądu jest na przykład znacznie wyższa jak w Stanach Zjednoczonych : między 2010 a 2014, ceny podskoczyły o 43% na obszarze Unii Europejskiej ale jedynie o 17% w USA. Wyrażone według wartości, średnie ceny prądu wskazują na to, że energia elektryczna jest na ogół dwa razy wyższa w Europie jak w USA : 0,2381 EUR/kWh w UE a 0,1086 EUR/kWh w USA (ceny z 2013). Różnica pochodzi w znacznej części z cen gazu (gaz w USA jest znacznie tańszy od czasów tzw. “rewolucji” gazu łupkowego) oraz z opodatkowania produktów energetycznych w Europie.
Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.