Tani prąd dla firm
W obecnych czasach każda firma stara się o tani prąd. Zarządzasz firmą i chciałbyś zmniejszyć swoje wydatki na energię elektryczną?
Poniżej dowiesz się, jak wybrać ofertę sprzedaży energii elektrycznej najbardziej dopasowaną do swoich potrzeb oraz jak zmienić sprzedawcę prądu.
Możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu.
Wypełnij formularz aby sprawdzić tańsze oferty prądu dla Twojej firmy:
Spis treści artykułu:
Tani prąd dla dużych firm i korporacjiTani Prąd dla dużych firm i korporacji
Duże przedsiębiorstwa, to znaczy takie, które są zasilane prądem z sieci elektroenergetycznej o średnim i wysokim napięciu mogą wybierać pomiędzy odpowiednio taryfami z grup “B” i taryfami z grup “A”.
W przypadku dużych firm, podobnie, jak w przypadku firm mniejszych, kluczowe jest określenie pożądanej liczby stref na podstawie dokładnej analizy zużycia energii elektrycznej przez firmę w ciągu przeciętnej doby jej działalności. Podstawowymi taryfami są taryfy jednostrefowe, całodobowe, jak B21 czy A21. Jeżeli jednak na przykład wiemy, że znaczna część zużycia prądu przypada na godziny południowe (np. pomiędzy 13:00 i 16:00) oraz na godziny wieczorne i wczesnoporanne (np. pomiędzy 21:00 i 7:00), to możemy wybrać taryfę C22a lub B22, w przypadku których zużycie prądu w godzinach poza szczytowych jest naliczane według tańszej stawki.
Dla firm, które potrafią określić, czy mają duże zużycie w godzinach objętych poza tak zwanymi szczytem przedpołudniowym i szczytem popołudniowym istnieją również taryfy trójstrefowe, jak choćby taryfy C23, B23 czy A23. Warto jednocześnie dokładnie potwierdzić z dostawcą energii elektrycznej dokładne godziny obowiązywania poszczególnych stawek oraz pamiętać, że godziny te mogą zmieniać się w zależności od miesiąca czy pory roku.
Istotnymi różnicami w porównaniu do mniejszych firm jest to, że w przypadku dużych firm istnieje mniejszy wybór grup taryfowych (dla największych firm najczęściej proponowana jest taryfa A23, choć popularna jest również A24, czyli taryfa czterostrefowa) oraz jest mniejsza możliwość wyboru okresu rozliczeniowego (np. tylko okres 10-dniowy lub miesięczny).
WARTO PAMIĘTAĆ:
W celu optymalizacji kosztów energii dla dużych odbiorców, warto porównywać oferty innych sprzedawców energii. Na co warto zwracać uwagę, wybierając sprzedawcę energii dla firm? Zapraszamy do lektury tutaj.
Jak zmniejszyć koszty energii elektrycznej?
- Jak zmniejszyć koszty energii elektrycznej w swojej firmie?
- Odpowiednio dobrać moc umowną
- Oszczędzać energię i ograniczyć zużycie prądu
- Dobrze dopasować rodzaj taryfy prądu
- Wybrać tanią ofertę sprzedaży energii elektrycznej
Skontaktuj się z nami !
Rynek mocy i opłata mocowa
- Co to jest rynek mocy i jakie korzyści może przynieść firmom?
- Rynek mocy: opłata mocowa – konsekwencje dla firm
Skontaktuj się z nami !
Jak wybrać moc umowną?
W przeciwieństwie do opłat za prąd ponoszonych przez klientów indywidualnych, wysokość niektórych opłat dystrybucyjnych ponoszonych przez klientów firmowych (czyli takich, którzy korzystają z taryfy energii elektrycznej dla firm) jest zależna od wybranej mocy umownej. Dotyczy to na przykład stałej opłaty sieciowej, której stawka jest mnożona przez wartość umownej. Przykładowo, firma korzystająca z usług tego samego dostawcy energii elektrycznej i mająca moc umowną na poziomie 8 kW będzie płaciła dwa razy mniejszą stałą opłatę sieciową, niż firma, która ma moc umowną na poziomie 16 kW.
Pamiętajmy jednak, że wybranie zbyt niskiej mocy umownej (na przykład po to, żeby obniżyć część opłat dystrybucyjnych) może doprowadzić do przekroczenia mocy umownej i naliczenia w związku z tym przez dostawcę energii kary za przekroczenie mocy umownej.
Dlatego warto wybrać najbardziej dopasowaną dla siebie moc umowną. Chodzi o to, żeby obliczyć, jakiej mocy energii elektrycznej możemy potrzebować jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie urządzenia, które zużywają prąd w naszej firmie. W dopasowaniu mocy umownej do rzeczywistych potrzeb warto sięgnąć po pomoc doświadczonego elektryka.
Jak oszczędzać energię w firmie?
Podobnie, jak w przypadku gospodarstw domowych, również dla firm istnieją skuteczne i sprawdzone sposoby na oszczędzanie energii. Oczywiście podstawową zasadą jest przede wszystkim pilnowanie, aby w pomieszczeniach, w których nikt w danej chwili nie przebywa były wyłączane światło bądź energochłonne urządzenia. Ale nie tylko. Według badań około 1/3 energii elektrycznej w firmach jest zużywana przez urządzenia biurowe. Dlatego warto na przykład pilnować, aby na przykład w komputerach były włączane wygaszacze ekranu bądź żeby monitor automatycznie wyłączał się po określonym czasie, kiedy komputer nie jest używany. Coraz więcej firm inwestuje również w urządzenia energooszczędne.
Skontaktuj się z nami !
Jaką wybrać taryfę energii elektrycznej dla firm?
Jak zostało to już wyżej opisane istnieje wiele różnych taryf energii elektrycznej dla firm. Główne różnice pomiędzy nimi polegają na liczbie stref (na przykład różnica pomiędzy jednostrefową a dwustrefową taryfą) oraz na dokładnych godzinach, objętych każdą ze stref. Wybór odpowiedniej taryfy może zatem pozwolić na znaczne oszczędności i optymalizację kosztów działania firmy. Przeciętnie uważa się na przykład, że aby opłacała się taryfa dwustrefowa co najmniej jedna czwarta energii elektrycznej powinna być zużywana w godzinach objętych tańszą stawką za prąd. Aby to sprawdzić wystarczy samodzielnie przeprowadzić odczyt naszego licznika energii elektrycznej.
JAK STWIERDZIĆ, CZY NASZEJ FIRMIE BĘDZIE SIĘ OPŁACAŁA DWUSTREFOWA TARYFA PRĄDU (NA PRZYKŁAD C12A)? Należy odczytać i zapisać wartość licznika o o pięciu porach: przed porannym szczytem, po porannym szczycie, przed popołudniowym szczytem, po popołundiowym szczycie i rano kolejnego dnia, przed porannym szczytem. Następnie należy sumować zużycie energii w tych “tańszych” godzinach i podzielić je przez całkowite zużycie energii elektrycznej w ciągu całej doby. W ten sposób można ocenić, jaka jest proporcja naszego zużycia energii elektrycznej w godzinach “tańszych” w stosunku do całkowitego zużycia.
Warto jednak pamiętać, że przeważnie taryfę można zmieniać jedynie raz do roku – wiąże się to między innymi z tym, że przy zmianie liczby stref należy zmienić licznik, a koszt takiej operacji w większości przypadków pokrywa dostawca prądu.
Jak wybrać tanią ofertę sprzedaży energii elektrycznej i jak zmienić sprzedawcę?
W 2007 roku w Polsce, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej została przeprowadzona liberalizacja rynku energii, co oznacza, że od tamtego czasu można samodzielnie wybierać dowolnego sprzedawcę prądu (jednocześnie zostają przywiązanym ustawowo do swojego dostawcy energii). Od tego czasu na zmianę sprzedawcy zdecydowało się ok. 140 tysięcy klientów firmowych.
Dlaczego warto zmienić sprzedawcę prądu? Głównie dlatego, że nowi sprzedawcy prądu oferują często niższe ceny za kilowatogodzinę (kWh), niż tak zwani sprzedawcy z urzędu (do których należą ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON). Ważne jest również to, że z nowymi sprzedawcami prądu jest przeważnie znacznie łatwiejszy kontakt (łatwiej dodzwonić się na ich infolinię).
Aby podjąć decyzję co do zmiany sprzedawcy należy:
- porównać cenę za kilowatogodzinę oferowaną przez poszczególnych sprzedawców,
- oraz dowiedzieć się, jakie są inne koszty i opłaty. Przykładowo, dobrze jest dowiedzieć się, jaka jest wysokość opłaty handlowej.
Ciekawe artykuły na temat wyboru oferty sprzedaży energii elektrycznej:
Tani prąd dla firm – gdzie znajdę najlepszą ofertę?