Jak zmienić prąd budowlany na zwykły?
Znów przyszły wysokie rachunki? Osoba ze średnim zużyciem energii może zaoszczędzić do 400 zł rocznie. Wystarczy zmienić sprzedawcę energii i gazu. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna. Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą, niezobowiązującą ofertę:
Prąd budowlany to taryfa energii elektrycznej, którą zakład energetyczny sprzedaje osobom budującym dom lub prowadzącym inne prace typu budowlano-montażowego.
Poniżej dowiesz się, czy można zasilać budowę ze zwykłego prądu oraz jak zmienić taryfę budowlaną na zwykłą.
Prąd budowlany a budowa domu
Dostawca prądu (czyli jedna z następujących firm: ENEA, ENERGA, PGE, RWE lub TAURON) zabrania korzystania z prądu zwykłego (czyli zwykłej taryfy dla gospodarstw domowych) w celu zasilania budowy domu (na przykład jednorodzinnego), budynku mieszkalnego, gospodarczego, usługowego czy innej nieruchomości. Zasilanie budowy ze zwykłej taryfy prądu jest więc nielegalne i jeżeli dostawca prądu się o tym dowie może Cię obłożyć karą.
Jeżeli budujesz dom to w celu zasilania budowy nie możesz korzystać ze zwykłej taryfy prądu dla domu, tylko musisz korzystać z prądu budowlanego (bądź, alternatywnie, z agregatu prądotwórczego, co jednak może być jeszcze bardziej kosztownym rozwiązaniem). Jeżeli prąd czerpiesz z zasilania tymczasowego, to automatycznie jesteś rozliczany według taryf prądu budowlanego.
Taryfy prądu budowlanego są takie same, jak taryfy dla małych firm: są to najczęściej taryfy C11, C12a lub C12b.
Jeżeli zasilasz budowę z przyłącza docelowego (czyli z instalacji elektrycznej, z której będziesz korzystał również podczas użytkowania budynku) to technicznie mógłbyś oszukać zakład energetyczny – ale tak, jak zostało to już wyżej opisane jest to nielegalne i grozi karą pieniężną.
Przeczytaj również o tym, ile kosztuje prąd budowlany oraz jaką wybrać moc umowną.
Prąd budowlany a odbiór budynku
Z racji tego, że korzystając z prądu budowlanego stawka za kilowatogodzinę (kWh)(czyli właściwa cena prądu) wynosi tyle, ile wynoszą ceny energii elektrycznej dla firm, to korzystanie z taryfy budowlanej jest droższe, niż korzystanie z taryfy dla domu.
Jednak zgodnie z tym, co zostało napisane powyżej, na zwykłą taryfę energii elektrycznej można przejść dopiero wtedy, kiedy zostaną zakończone prace budowlane i budynek będzie gotowy do użytku. Z punktu widzenia formalnego nie można więć zmienić taryfy budowlanej na zwykłą bez odbioru budynku.
Jak zmienić prąd budowlany na zwykły?
Jeżeli dokonałeś już odbioru budynku to aby przejść z prądu budowlanego na normalny prąd (czyli zwykłą taryfę) musisz zwrócić się do swojego dostawcy prądu. Sposób, w jaki trzeba będzie przeprowadzić zmianę taryfy będzie zależał od tego, czy budowę zasilałeś z przyłącza tymczasowego czy z przyłącza docelowego. Niezależnie jednak od sytuacji, w każdym przypadku będziesz musiał przedstawić mu dokumenty, które potwierdzają, że budynek został odebrany.
- Jeżeli korzystałeś z przyłącza tymczasowego bądź z innego rozwiązania (na przykład z agregatu prądotwórczego), to musisz przyłączyć się do sieci elektroenergetycznej.
- Jeżeli zasilałeś budowę z przyłącza docelowego to Twój budynek jest już przyłączony do sieci – wystarczy więc zwrócić się wnioskiem o zmianę taryfy.
Czy wiesz że Twoja firma może płacić mniejsze rachunki za energię ? Wyślij nam faktury prądu i gazu, lub taryfy z ktorych korzysta Twoja firma oraz roczne zużycie na [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Spółka z rocznym zużyciem 132 MWh może zaoszczędzić 5097,45 zł netto rocznie zmieniając sprzedawcę prądu.
Zmiana sprzedawcy jest z nami prosta, bezpieczna i bezpłatna.