Ile kosztuje prąd budowlany?
Budujesz dom bądź garaż, budynek mieszkalny, gospodarczy lub innego rodzaju i zastanawiasz się, jaki jest koszt prądu budowlanego? Poniżej dowiesz się, ile kosztuje i czy opłaca się wybrać prąd budowlany.
Spis treści:
Prąd budowlany czy agregat?
Jeżeli budujesz dom czy innego rodzaju budynek, to musisz wybrać źródło zasilania budowy. Najpopularniejszym rozwiązaniem w Polsce jest prąd budowlany. Z takiej taryfy energii elektrycznej można korzystać stosując przyłącza tymczasowe lub docelowe (czyli takie, które będzie nam służyło także wtedy, kiedy już na stałe zamieszkamy w wybudowanym domu).
Taryfa budowlana jest droższa, niż normalna taryfa dla gospodarstw domowychczyli prąd niebudowlany. Warto jednak wiedzieć, że zasilanie prac budowlanych prądem zwykłym jest nielegalne, i jeżeli dowie się o tym nasz dostawca prądu to może nam wymierzyć karę finansową.
Czy zatem opłaca się wybrać prąd budowlany? Jedynym alternatywnym rozwiązaniem jest tak naprawdę stosowanie tak zwanego agregatu prądotwórczego (nazywanego również generatorem prądotwórczym), czyli urządzenia, zasilanego paliwem, służącego do wytwarzania energii elektrycznej. Najczęściej jednak taki agregat będzie rozwiązaniem bardziej kosztownym, niż prąd budowlany.
Ile kosztuje prąd budowlany?
Ile kosztuje prąd budowlany? Jaka jest cena prądu budowlanego za kilowatogodzinę (kWh)? Samo założenie i podłączenie prądu budowlanego nic nie kosztuje. Ile zapłacimy za zużycie prądu budowlanego zależy jednak od trzech głównych czynników:
- od wybranej taryfy,
- od wybranej mocy umownej,
- od wybranego sprzedawcy.
Jaka taryfa prądu budowlanego?
Taryfy prądu budowlanego są takie same, jak taryfy dla małych firm. Są to więc całodobowa C11 oraz dwustrefowe C12a i C12b. Warto odpowiednio dobrać taryfę do trybu prac na budowie. Jeżeli na przykład możemy prowadzić część prac wieczorem lub w nocy wtedy może nam się opłacać taryfa C12b. Jeżeli jednak znaczna większość prac jest prowadzona w ciągu dnia, wtedy najprawdopodobniej lepsza będzie jednostrefowa taryfa C11.
Jaka moc dla prądu budowlanego?
W przypadku taryfy budowlanej, tak samo jak w przypadku taryfy dla małych firm (ale w przeciwieństwie do taryf dla domu), niektóre opłaty dystrybucyjne są zależne od wybranej mocy umownej. Dotyczy to na przykład stałej opłaty sieciowej(nazywanej również stałą opłatą przesyłową), które wartość jest mnożona przez naszą moc umowną. Dlatego warto dobrze wybrać moc umowną – nie za niską (żeby nie płacić niepotrzebnie opłaty za przekroczenie mocy umownej), nie za wysoką, żeby nie płacić niepotrzebnie zbyt wysokich rachunków. Najlepiej więc skontaktować się z elektrykiem lub innym fachowcem, żeby ustalić, jaka moc będzie odpowiednia dla budowy naszego domu (w zależności od liczby maszyn i rodzaju prac do wykonania).
Jakiego wybrać sprzedawcę prądu?
Od 2007 roku można dowolnie wybierać sprzedawcę prądu. Warto wiedzieć, że nowi sprzedawcy prądu oferują często znacznie niższe ceny za kWh, niż sprzedawcy tacy, jak ENEA, ENERGA, PGE, RWE czy TAURON. Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy sprzedawcy mają w swojej ofercie ofertę prądu budowlanego.
Kiedy można zmienić prąd budowlany na zwykły?
Ponieważ taryfa budowlana to tak naprawdę taryfa dla firm, to prąd budowlany jest droższy, niż zwykła taryfa dla gospodarstw domowych. Nie można jednak zmienić taryfy budowlanej na zwykłą bez odbioru budowy. Aby zmienić prąd budowlany na zwykły należy przedstawić właściwemu dostawcy prądu dokument zaświadczający o odbiorze budynku.
Dowiedz się również, jak zmienić prąd budowlany na zwykły, czyli jakie są formalności i jakie dokumenty należy przedstawić.