Zmiana sprzedawcy prądu
Jeżeli chcesz zmienić sprzedawcę energii elektrycznej lub podpisać umowę z jednym z nowych, tańszych sprzedawców prądu, to poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące między innymi tego, jak wygląda proces zmiany, jak powinna wyglądać umowa oraz jakie są prawa konsumenta.
Poniższy tekst opisuje zmianę sprzedawcy dla domu – o tym, jak zmienić sprzedawcę prądu dla firmy przeczytaj pod tym adresem!
Skontaktuj się z nami !
Spis treści:
Liberalizacja rynku energii elektrycznej umożliwiła zmianę sprzedawcy prądu
Na czym polega liberalizacja rynku energii elektrycznej?
Liberalizacja polskiego rynku energii elektrycznej z 2007 roku rozdzieliła prawnie czynności dostawy i sprzedaży prądu. Jaka jest różnica pomiędzy dostawą a sprzedażą prądu?
- Dostawa, czy też dystrybucja prądu (zapewniana przez dostawców energii elektrycznej), polega na fizycznym dostarczeniu, transporcie, energii elektrycznej do odbiorcy. To dostawca energii elektrycznej jest odpowiedzialny za przyłączenie nieruchomości do prądu czy za zamontowanie licznika. W Polsce istnieje pięciu głównych dostawców prądu, z których każdy obsługuje określony region kraju (zobacz mapę Polski z wytyczonymi obszarami działania każdego z dostawców).
- Sprzedaż prądu (zapewniana przez sprzedawców energii elektrycznej) obejmuje natomiast tylko i wyłącznie obrót energii energią elektryczną. Sprzedawca jest więc firmą, która tylko i wyłącznie sprzedaje nam prądu, wykorzystując do tego infrastrukturę zarządzaną przez naszego dostawcę.
Ten podział na dostawę i sprzedaż prądu dobrze widać na naszych rachunkach za prąd. Opłaty są bowiem podzielone na opłaty za dostawę (płacimy między innymi za fakt używania sieci elektroenergetycznej) i opłaty za obrót energią elektryczną (płacimy przede wszystkim za samo wykorzystanie, czyli zakup, prądu).
Ważne jest, żeby zrozumieć, że nie można zmienić swojego dostawcy energii elektrycznej, czyli firmy odpowiedzialnej za dostawę prądu z wytwórni do odbiorcy końcowego. Można natomiast zmienić sprzedawcę prądu. Dlatego każde gospodarstwo domowe (oraz każda firma) ma dziś prawo wybrać dowolne (dopuszczone do rynku przez Urząd Regulacji Energetyki, w skrócie URE) przedsiębiorstwo, które sprzedaje prąd na warunkach dla niego korzystniejszych cenowo. Sprawdź jak wygląda, krok po kroku, procedura zmiany sprzedawcy prądu.
Skontaktuj się z nami !
Kim są nowi sprzedawcy energii elektrycznej?
Każda firma, która uzyska licencję od URE, może w Polsce sprzedawać energię elektryczną, zarówno odbiorcom indywidualnym jak i odbiorcom firmowym. Wielu sprzedawców kupuje energię elektryczną na giełdzie lub u innych, większych sprzedawców prądu (po cenach hurtowych) i następnie odsprzedaje tę energię swoim klientom (nazywanym odbiorcami końcowymi).
Od 2007 roku pojawiło się na rynku wielu nowych sprzedawców energii elektrycznej, którzy oferują często lepsze ceny prądu od tradycyjnych sprzedawców (ENEA, ENERGA, PGE, RWE i TAURON). Wynika to częściowo z faktu, że do momentu liberalizacji rynku ci duzi sprzedawcy byli monopolistami na swoich terenach i mogli w pewnym stopniu narzucać ceny zawierające wysoką marżę. Otwarcie rynku w Polsce skutkowało pojawieniem się wielu nowych spółek sprzedających prąd, które ze względu na swój mniejszy kapitał i zasięg mogły pozwolić sobie na niższe marże i w konsekwencji niższe ceny za prąd. Każda z tych firm ma swój własny cennik i oferuje różne warunki sprzedaży energii elektrycznej. Krótko mówiąc, duże firmy przyzwyczajone do wysokich marż, często niechętnie je obniżają, tym bardziej, że nie wszyscy odbiorcy decydują się na zmianę sprzedawcy.
Skąd nowi sprzedawcy prądu kupują energię, którą później sprzedają odbiorcom końcowym? Zależy to od konkretnego sprzedawcy – przeważnie sprzedawcy kupują prąd na Towarowej Giełdzie Energiibądź u dostawców prądu (po cenach hurtowych).
Skontaktuj się z nami !
Czy zmiana sprzedawcy prądu się opłaca?
Jak zostało to już zauważone wcześniej, nowi sprzedawcy prądu oferują często znacznie lepsze ceny od największych polskich firm energetycznych. Oznacza to, że w przypadku gospodarstw domowych można oszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych rocznie zmieniając sprzedawcę na tańszego. Zmiana sprzedawcy prądu może więc istotnie odciążyć nasz budżet domowy i ograniczyć nasze comiesięczne wydatki.
Istnieją również inne sposoby na to, żeby płacić mniejsze rachunki za prąd. Poza sposobami na oszczędzanie energii elektrycznej należy również między innymi odpowiednio dobrać taryfę energii elektrycznej dla swojego domu.
Skontaktuj się z nami !
Jak zmienić sprzedawcę prądu? Główne pytania dotyczące zmiany sprzedawcy prądu
Ile trwa zmiana sprzedawcy prądu?
Zgodnie z ustawą, pierwsza zmiana sprzedawcy powinna trwać nie dłużej, niż 30 dni. Każda kolejna zmiana sprzedawcy powinna natomiast trwać nie dłużej, niż 14 dni. Warto jednocześnie pamiętać o tym, że może nas obowiązywać również pewien okres wypowiedzenia z dotychczasowym sprzedawcą, co może więc w efekcie wydłużyć proces zmiany sprzedawcy energii elektrycznej.
Ile kosztuje zmiana sprzedawcy prądu?
Zmiana sprzedawcy prądu zasadniczo nic nie kosztuje i jest bezpłatna. Niektórzy sprzedawcy prądu pobierają natomiast jednorazową opłatę aktywacyjną od swoich nowych klientów.
Czy zmiana sprzedawcy prądu oznacza wzrost ryzyka przerw w dostawie prądu?
Zmiana sprzedawcy prądu nie oznacza zmiany dostawcy prądu – dostawcy prądu nie można bowiem zmienić, jest on przypisany do naszej miejscowości. Dlatego nawet, jeżeli zmienimy sprzedawcę prądu to nie zmienimy dostawcy, czyli firmy, która dostarcza nam prąd. Nie ma więc ryzyka, że przy zmianie sprzedawcy pradu będziemy częściej doświadczali przerw w dostawie prądu, bo w zakresie dostawy prądu po prostu nic się nie zmieni.
Skontaktuj się z nami !
Czy po zmianie sprzedawcy prądu nie wzrosną opłaty dystrybucyjne?
Zgodnie z powyższym, zmiana sprzedawcy nie oznacza zmiany dostawcy – dlatego zmiana sprzedawcy nie wiąże się ze wzrostem opłat dystrybucyjnych, które określa dostawca prądu dla wszystkich swoich klientów, niezależnie od tego, kto im sprzedaje prąd.
Jak porównać oferty sprzedawców prądu?
Przed zawarciem umowy z nowym sprzedawcą prądu, warto dokładnie porównać oferty różnych sprzedawców energii elektrycznej obecnych na rynku, aby upewnić się że wybieramy sprzedawcę na korzystnych dla nas warunkach.
Skontaktuj się z nami !
Gdzie znaleźć informacje o nowych sprzedawcach energii elektrycznej?
Jeżeli chcesz chcesz porównać ceny nowych sprzedawców prądu to warto zajrzeć na tę stronę, gdzie zamieszczamy informacje kontaktowe (w tym numery infolinii oraz adresy stron internetowych sprzedawców) oraz cenniki poszczególnych firm.
Na co zwrócić uwagę podczas porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej?
Warto wiedzieć, że w stosunku do tradycyjnych sprzedawców prądu, takich jak ENEA, ENERGA, PGE, RWE i TAURON, nowi sprzedawcy prądu oferują często znacznie lepsze ceny energii elektrycznej (wyrażone w złotych / kilowatogodzinę), co umożliwia oszczędzanie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie z tytułu obrotu prądem (wyłączając koszty dystrybucji).
Kiedy porównujemy ceny różnych sprzedawców prądu należy pamiętać, aby zawsze porównywać ceny netto z cenami netto i ceny brutto (czyli po dodaniu należnego podatku VAT) z cenami brutto. Należy również zawsze porównywać ceny tych samych taryf prądu u różnych sprzedawców (np. cenę kWh w taryfie G11 u jednego sprzedawcy z ceną kWh w G11 u innego sprzedawcy, a nie na przykład ceny G11 z ceną taryfy G12).
W ramach porównania ofert, warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale także na okres obowiązywania umowy, warunki wypowiedzenia umowy, na opcje płatności oraz na pozostałe warunki opisane w umowie, w tym na to, czy nie ma dodatkowych opłat (na przykład wysokiej miesięcznej opłaty handlowej). Sprawdź na co zwracać uwagę przy zmianie sprzedawcy prądu oraz jak powinna wyglądać umowa sprzedaży prądu.
Co oznacza gwarancja ceny?
Niektórzy sprzedawcy energii elektrycznej oferują swoim klientom gwarancję cenową. Oznacza to, że w danym okresie cena za energię elektryczną (nazywana też ceną energii czynnej, czyli cena za zużycie prądu) nie zmieni się przez określony czas (często – jednak nie zawsze – przez cały czas trwania umowy, o ile jest to umowa na czas nieokreślony).
Warto przy tym pamiętać, że nie gwarancja cenowa nie musi obejmować opłaty handlowej czy innych opłat – warto więc dokładnie potwierdzić ze sprzedawcą, co dokładnie obejmuje gwarancja cenowa, żeby się nie okazało, że po jakimś czasie cena za prąd się nie zmieni, ale na przykład wzrośnie inna opłata.
Umowa kompleksowa czy dwie oddzielne umowy?
Gospodarstwa domowe otrzymują energię elektryczną na podstawie dwóch umów: umowy sprzedaży prądu zawartej ze sprzedawcą energii elektrycznej i umowy o świadczeniu usług dystrybucyjnych zawartej z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego. Operator ten jest odpowiedzialny za dostarczenie energii z wytwórni do odbiorcy końcowego na danym obszarze energetycznym. W przypadku, w którym gospodarstwo domowe nie wybrało sprzedawcy, jest ono powiązane umową kompleksową zawartą z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego i z tzw. „sprzedawcą z urzędu”, który został wydzielony z Operatora Systemu Dystrybucyjnego po liberalizacji rynku. W tym przypadku, umowa zawiera postanowienia dotyczące sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej.
Przeczytaj o tym, czy warto podpisywać umowę kompleksowa?
Jak zmienić sprzedawcę prądu?
Zmiana sprzedawcy prądu jest bardzo prosta. Kiedy już wybierzemy sprzedawcę prądu z którym chcemy zawrzeć umowe, należy odpowiedzieć sobie na kilka następujących pytań:
- Czy nasze mieszkanie (niezależnie od tego, czy jest to mieszkanie w bloku, czy dom jednorodzinny) jest przyłączone do sieci elektroenergetycznej i czy posiadamy działający licznik energii elektrycznej? Jeżeli nie, to należy albo wnioskować do dostawcy prądu o przyłączenie albo udzielić pełnomocnictwa wybranemu nowemu sprzedawcy, aby to on zajął się formalnościami związanymi z przyłączeniem obiektu do sieci. Jeżeli zlecisz wybranemu sprzedawcy, aby to on zajął się przyłączeniem, to możesz z nim od razu podpisać umowę sprzedaży prądu.
- Na kogo jest zapisana dotychczasowa umowa (jeżeli nie na Ciebie, to należy przepisać licznik i umowę na siebie, do czego może być konieczne podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego wraz z poprzednim lokatorem i wysłanie tego dokumentu do dotychczasowego sprzedawcy prądu, aby umożliwić rozliczenie poprzedniego lokatora ze sprzedawcą).
- Jeżeli dotychczasowa umowa była na Ciebie, to należy się upewnić, czy nie wiąże Cię termin umowny (jeżeli tak, to wypowiadając umowę możemy być zmuszeni zapłacić karę umowną – co jednak nie ma miejsca, jeżeli na przykład umowa dobiega końca lub jeżeli umowa była bezterminowa).
Co dalej?
Jeżeli Twoje mieszkanie jest przyłączone do sieci, umowa jest zapisana na Ciebie i nie wiążą Cie ważne terminy umowne to możesz bez żadnego problemu zmienić swojego sprzedawcę prądu. Należy wtedy wybrać, czy chcesz dokonać zmiany samemu czy raczej udzielić pełnomocnictwa wybranemu sprzedawcy. Zmiana sprzedawcy prądu wymaga między innymi takich czynności, jak wypowiedzenie umowy u dotychczasowego sprzedawcy oraz poinformowanie dostawcy energii elektrycznej o zmianie. Dokładne kroki, jakie należy podjąć w obu przypadkach są opisane w tekście pt. „zmiana sprzedawcy prądu: procedura krok po kroku”.
Przeczytaj o tym, jak zmienić sprzedawcę prądu w Białymstoku, Bielsko-Białej, Bydgoszczy, Bytomiu, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Radomiu, Rzeszowie, Sosnowcu, Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze.
Prowadzisz firmę, działalność gospodarczą, sklep lub innego rodzaju przedsiębiorstwo? Przeczytaj o tym, jak zmienić sprzedawcę prądu dla Twojej firmy – potencjalne oszczędności dla firm przy zmianie sprzedawcy to nawet ponad 30% rocznie!
Jakie są prawa konsumenta?
Każde gospodarstwo domowe w Polsce, jako odbiorca prądu i konsument, posiada swoje prawa. Oprócz prawa do samodzielnego wyboru sprzedawcy prądu, odbiorca energii elektrycznej ma również prawo do bezpłatnej zmiany sprzedawcy prądu, prawo do równoprawnego traktowania, do uczciwych praktyk handlowych, do otrzymania stosownego zawiadomienia o taryfach i zmianach umowy, oraz prawa do rozwiązania umowy.
Sprawdź jakie są Twoje prawa w ramach zmiany sprzedawcy energii.