Taryfy energii elektrycznej: B22
Czy wiesz że Twoja firma może płacić mniejsze rachunki za prąd ? Wyślij nam fakturę energii, lub taryfę i zużycie energii w MWh Twojej firmy na [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Spółka z rocznym zużyciem 132 MWh może zaoszczędzić 5 097,45 zł netto rocznie zmieniając sprzedawcę energii. Zmiana sprzedawcy prądu jest z nami prosta i bezpłatna.
B22 jest taryfą często wybieraną przez duże polskie firmy. Poniżej dowiesz się, jak dokładnie funkcjonuje ta taryfa energii elektrycznej, dla jakich firm jest ona odpowiednia i jak znaleźć tańszą ofertę prądu dla swojej firmy żeby zmniejszyć wydatki na energię.
Główne cechy taryfy B22
Jak rozszyfrować skrót B22?
- “B” oznacza, że jest to taryfa przeznaczona dla firm zasilanych z sieci średniego napięcia (z takiej sieci zasilane są w Polsce duże firmy).
- Pierwsza “2” oznacza, że jest to taryfa przeznaczona dla klientów, których moc umowna jest większa, niż 40 kilowatów (kW).
- Druga “2” oznacza, że jest to taryfa dwustrefowa, czyli taka, w ramach której cena kilowatogodziny (kWh) zmienia się w zależności od tego, czy zużycie prądu ma miejsce w godzinach objętych strefą szczytu czy strefą poza szczytu. Dla mniejszych firm analogicznym rozwiązaniem jest taryfa C22a, która również dzieli dobę na godziny szczytu i poza szczytem.
Podsumowując można więc powiedzieć, że taryfa B22 jest dwustrefową, dzielącą dobę na godziny szczytowe i poza szczytem taryfą dla firm o mocy umownej większej, niż 40 kW.
Przeczytaj więcej o tym, jak rozumieć nazwy taryf.
Taryfa B22 a taryfy B21, B23 i B24
Ponieważ wszystkie te taryfy są przeznaczone dla firm o mocy umownej powyżej 40kW (w przeciwieństwie na przykład do taryfy B11), to główna różnica pomiędzy taryfą B22 a taryfami B21, B23 i B24 polega na liczbie stref rozliczeniowych, czyli liczbie różnych stawek za prąd w ciągu doby w zależności od pory zużycia energii elektrycznej.
W przypadku taryfy B22 są dwie strefy, w przeciwieństwie do jednostrefowej taryfy B21, trójstrefowej taryfy B23 i czterostrefowej taryfy B24.
W ramach taryfy B22 doba jest podzielona na godziny szczytu i godziny poza szczytem, poczas gdy w przypadku B23 doba jest podzielona na szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy i pozostałe godziny doby a w przypadku B24 na szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy, pozostałe godziny doby i godziny doliny obciążenia.
Dla jakich firm przeznaczona jest taryfa B22?
Taryfa B22 może być będzie korzystna dla firm, które wykonują (bądź są w stanie wykonywać) część czynności wykorzystujących energię elektryczną w godzinach wczesnego rana, późnego wieczora i nocnych. Dzięki taryfie B22, jeżeli zużycie prądu jest odpowiednio rozmieszczone w poszczególnych strefach, firma może zapłacić w sumie mniej (na przykład w porównaniu do najprostszej, całodobowej taryfy B21) za energię elektryczną.
Jak stwierdzić, czy naszej firmie opłaca się wybrać taryfę B22?
Należy odczytać wartość licznika o pięciu porach (o dokładnych godzinach, w których obowiązuje każda ze stref dostarcza informacji dostawca energii elektrycznej):
- rano, przed “droższymi” godzinami, czyli na przykład w okolicach godziny 08:00,
- po porannych droższych godzinach, czyli często w okolicach godziny 11:00,
- przed popołudniowymi droższymi godzinami, często w okolicach godziny 17:00,
- wieczorem,, czyli po południowych droższych godzinach i przed nocą, na przykład w okolicach godziny 21:00,
- ponownie rano kolejnego dnia, w okolicach godziny 08:00.
Warto pamiętać, że aby firmie opłacała się dwustrefowa taryfa energii elektrycznej to co najmniej 25%-30% zużycia energii elektrycznej powinno mieć miejsce w godzinach “tańszych” (dokładny współczynnik zależy od tego, o ile stawka dzienna jest droższa od stawki nocnej).
Jak wybrać najniższą cenę taryfy B22?
W Polsce od liberalizacji rynku energii elektrycznej w 2007 roku gospodarstwa domowe jak i firmy mogą samodzielnie zmieniać sprzedawcę prądu. Dla firm jest to możliwość osiągnięcia rocznych oszczędności przekraczających nawet 30% kosztów z tytułu obrotu energią elektryczną (wyłączając koszty dystrybucji). Zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki (URE) od 2010 roku na zmianę sprzedawcy zdecydowało się już ponad 120 tysięcy polskich firm.
Jakiego wybrać sprzedawcę? Od wspomnianego 2007 roku pojawiło się wielu nowych sprzedawców energii elektrycznej, którzy oferują często znacznie niższe ceny za megawatogodzinę dla firm, w tym dla taryfy B22 w porównaniu do takich sprzedawców, jak ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON. Główny powód, dla którego ceny prądu w ofercie nowych sprzedawców są często znacznie niższe, niż ceny za megawatogodzinę proponowane przez największych sprzedawców jest brak regulacji taryf dla firm przez URE (w przeciwieństwie do taryf dla domu).
Aby dobrze wybrać najlepszą cenę taryfy B22 należy zapoznać się z cennikiem sprzedawcy oraz upewnić się, jakie są opłaty, poza samym kosztem energii czynnej (czyli z samą ceną, jaką płacimy za prąd, wyrażoną w zł / kilowatogodzinę). Warto bowiem pamiętać, że niektórzy sprzedawcy mogą pobierać dodatkowo opłaty handlowe.
Czy wiesz że możesz zaoszczędzić do 30% na rachunku za energię zmieniając sprzedawcę prądu? Wypełnij formularz aby otrzymać tańszą ofertę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy: