Taryfy energii elektrycznej: C22a
Taryfa energii elektrycznej C22a jest taryfą dla firm często wybieraną przez polskie przedsiębiorstwa. Poniżej dowiesz się, na czym polega ta taryfa energii elektrycznej, dla jakich firm jest ona odpowiednia i jak zrobić, żeby wybrać tańszą ofertę dla swojej firmy i zmniejszyć swoje wydatki na energię.
Główne cechy taryfy C22a
Co oznacza skrót C22a?
- “C” oznacza, że jest to taryfa przeznaczona dla firm zasilanych z sieci niskiego napięcia (z takiej sieci zasilane są w Polsce mikro, małe i średnie firmy).
- Pierwsza “2” oznacza, że jest to taryfa przeznaczona dla klientów, których moc umowna jest większa, niż 40 kilowatów (kW).
- Druga “2” oznacza, że jest to taryfa dwustrefowa, czyli taka, w ramach której cena kilowatogodziny (kWh) zmienia się w zależności od tego, czy zużycie prądu ma miejsce w godzinach objętych jedną, czy drugą strefą. Przeciwieństwem takiej taryfy jest na przykład jednostrefowa, całodobowa taryfa C21, czy taryfy trójstrefowe (np. C23).
- “a” oznacza z kolei, że w ramach tej taryfy inna jest cena prądu w godzinach szczytu a inna cena w godzinach poza szczytem. Podobnym rozwiązaniem jest taryfa C22b, która dzieli natomiast dobę na godziny nocne i dzienne.
- Podsumowując można więc powiedzieć, że taryfa C22a jest dwustrefową, dzielącą dobę na godziny szczytowe i poza szczytem taryfą dla firm o mocy umownej większej, niż 40 kW.
Przeczytaj więcej o tym, jak rozumieć nazwy taryf.
Pomagamy zmienić dostawcę energii elektrycznej dla taryf G11 i G12, G12w (spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe), C11, C12a, C12b, C12w, C21, C22a, C22b, C23, B21, B22, B23 z obecnego dostawcy energii elektrycznej na tańszego dostawcy energii elektrycznej. Jeśli chcesz obniżyć koszty związane z energią elektryczną lub gazem, zapoznaj się z ofertą AXPO.
Taryfa C22a a taryfy C22b i C21
C22a a C22b
W ramach taryfy C22a doba jest podzielona na godziny szczytu i godziny poza szczytem. Różnica z taryfą C22b jest taka, że w jej przypadku doba jest podzielona na godziny dzienne (z wyłączeniem godzin południowych) i nocne: mamy więc niższą cenę za megawatogodzinę w godzinach nocnych i wyższą cenę w godzinach dziennych. Taryfa C22b jest więc odpowiednikiem “nocnej” taryfy G12b dla domu i taryfy C12b dla firm o mocy umownej mniejszej, niż 40 kilowatów.
Inny godzinowy rozkład stref w ciągu doby w przypadku taryf C22a i C22b w praktyce oznacza, że w przypadku tej pierwszej tańsza strefa godzinowa jest przeważnie znacznie dłuższa, niż w przypadku tej drugiej taryfy. Z tego, że taryfa C22a oznacza więcej “tańszych” godzin wynika fakt, że będzie ona najczęściej droższa od taryfy C22b (wszystko oczywiście zależy od oferty konkretnego dostawcy).
C22a a C21
Pomiędzy taryfami C22a a C21 główna różnica jest bardzo prosta – C21 jest taryfą jednostrefową, całodobową, w ramach której cena kilowatogodziny nie zmienia się w zależności od godziny, w której ma miejsce zużycie prądu.
Dla jakich firm przeznaczona jest taryfa C22a?
Na podstawie powyższych informacji można powiedzieć, że taryfa C22a będzie korzystna dla firm o mocy umownej większej, niż 40 kilowatów i które wykonują (bądź są w stanie wykonywać) część czynności wykorzystujących energię elektryczną w godzinach wczesnego rana, późnego wieczora i nocnych. Dzięki taryfie C22a firma może zapłacić mniej (w porównaniu na przykład do standardowej taryfy C21) za kilowatogodzinę w godzinach, w których w znaczny sposób zużywają energię elektryczną. Warto pamiętać, że w przypadku wspomnianej taryfy C21, przez całą dobę obowiązuje jedna cena prądu.
JAK SPRAWDZIĆ, CZY DLA NASZEJ FIRMY BĘDZIE KORZYSTNA TARYFA C22A? Należy odczytać wartość licznika o pięciu następujących porach: przed porannym szczytem, po porannym szczycie, przed popołudniowym szczytem, po popołudniowym szczycie i rano, przed porannym szczytem kolejnego dnia (dokładne godziny obowiązywania poszczególnych stref należy sprawdzić u dostawcy). Następnie trzeba dodać do siebie zużycie prądu w tych godzinach i podzielić tę sumę przez całkowite zużycie energii elektrycznej naszej firmy w ciągu doby. Otrzymamy wtedy proporcję prądu zużytego w godzinach “tańszych” w stosunku do naszego całkowitego zużycia.
Uwaga – aby firmie opłacała się taryfa dwustrefowa co najmniej 25%-30% zużycia energii elektrycznej powinno mieć miejsce w godzinach tańszych(ten współczynnik zależy bezpośrednio od tego, o ile strefa szczytowa jest droższa od strefy poza szczytowej).
Jak wybrać najniższą cenę taryfy C22a?
W Polsce w 2007 roku została przeprowadzona tak zwana liberalizacja rynku energii elektrycznej. Od tego czasu zarówno gospodarstwa domowe jak i firmy mogą dowolnie zmieniać sprzedawcę prądu. Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej pozwala firmom rocznie osiągnąć nawet ponad 30% oszczędności z tytułu obrotu energią elektryczną (wyłączając koszty dystrybucji energii elektrycznej). Warto wiedzieć, że według danych Urzędu Regulacji Energetyki tylko od 2010 roku na zmianę sprzedawcy zdecydowało się już ponad 120 tysięcy polskich firm.
Wraz ze wspomnianą liberalizacją na rynku pojawiło się wielu nowych sprzedawców energii elektrycznej, którzy oferują często znacznie niższe ceny za megawatogodzinę dla taryfy C22a (i innych taryf dla firm, jak na przykład dla taryfy C22b) w porównaniu do tradycyjnych sprzedawców, takimi jak ENEA, ENERGA, PGE, RWE, TAURON. Główny powód, dla którego ceny prądu w ofercie nowych sprzedawców są często lepsze, niż ceny za kilowatogodzinę proponowane przez największych sprzedawców jest brak regulacji taryf dla firm przez Urząd Regulacji Energetyki (w przeciwieństwie do taryf dla gospodarstw domowych, które są corocznie zatwierdzane przez Urząd).
Aby dobrze wybrać najlepszą cenę taryfy C22a należy dobrze sprawdzić cenniki poszczególnych sprzedawców oraz upewnić się, czy nie ma żadnych ukrytych opłat. Warto bowiem pamiętać, że niektórzy sprzedawcy mogą pobierać dodatkowo opłaty handlowe.