Taryfa całodobowa czy dwustrefowa?

Taryfa całodobowa czy dwustrefowa?

Chcesz żeby Twoja firma mniej płaciła za prąd? Prześlij nam swój rachunek za prąd na adres: [email protected], przedstawimy Ci Tańszą ofertę.

mieszkanie Taryfa całodobowa czy dwustrefowa?

Całodobowa, jednostrefowa G11, i dwustrefowe G12 i G12w są najczęściej wybieranymi przez polskie gospodarstwa domowe taryfami energii elektrycznej dla domu.

Poniżej dowiesz się, jaka jest różnica między grupami taryfowymi G11 i G12 i która taryfa może być bardziej odpowiednia dla Twojego domu.

Różnice pomiędzy G11 a G12 i G12w

Taryfa G11 jest taryfą całodobową – oznacza to, że w ciągu całej doby jest jedna strefa rozliczeniowa i że obowiązuje tylko jedna stawka za kilowatogodzinę, niezależnie od godziny, w której ma miejsce zużycie prądu.

W przypadku taryf G12 i G12w mamy natomiast dwie strefy czasowe – jedną tańszą a drugą droższą. W przypadku nocnej taryfy G12 doba jest podzielona na godziny nocne (tańsze, najczęściej od 22:00 do 06:00) i dzienne (droższe, najczęściej od 06:00 do 22:00); w przypadku weekendowej taryfy G12w doba w dniach roboczych (czyli od poniedziałku do piątku) jest podzielona na godziny dzienne i nocne podobnie, jak w przypadku taryfy G12 z tym, że w weekend (czyli w soboty, niedziele i, w zależności od dostawcy, święta oraz dni ustawowo wolne od pracy) obowiązuje obowiązuje przez wszystkie godziny taryfa tańsza.

Uwaga – w przypadku niektórych dostawców tańsza strefa w taryfach dwustrefowych obejmuje również godziny południowe (na przykład pomiędzy 13:00 i 15:00)!

Podsumowując, to liczba stref rozliczeniowych jest główną różnicą między taryfami G11 a G12 i G12w.

Konsekwencją tego, że w przypadku taryf G12 i G12w mamy “tańsze” godziny jest to, że strefa dzienna będzie zazwyczaj droższa, od jedynej stawki w ramach G11. Ceny za prąd w taryfie G12w będą natomiast przeważnie wyższe, niż ceny za prąd w taryfie G12 (dokładne cenniki należy dokładnie sprawdzić u sprzedawcy).

Warto wiedzieć, że jeżeli będziemy chcieli zmienić taryfę z dwustrefowej na jednostrefową albo odwrotnie, to możliwe, że konieczna będzie wymiana naszego licznika energii elektrycznej przez dostawcę prądu. Dostawcy najczęściej jednak umożliwiają maksymalnie jedną zmianę taryfy rocznie (żeby ograniczyć koszty związane z wymianą liczników).

Dla kogo taryfa całodobowa, dla kogo taryfa dwustrefowa?

Która taryfa będzie bardziej odpowiednia dla Twojego domu – taryfa całodobowa czy taryfa dwustrefowa? Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje przyzwyczajenia i jak wykorzystujesz energię elektryczną w domu. Taryfa nocna opłaca się wtedy, kiedy znaczna część, czyli co najmniej jedna czwarta lub nawet jedna trzecia całkowitego zużycia, ma miejsce w godzinach nocnych. W przypadku taryfy weekendowej warto też oszacować, czy będziemy w stanie odpowiednio wykorzystać niższy koszt zużycia prądu w godzinach dziennych w soboty i niedziele.

Warto w tym miejscu podkreślić, że za lwią część zużycia energii elektrycznej w przeciętnym polskim mieszkaniu czy domu jest odpowiedzialny szeroko pojęty sprzęt AGD oraz RTV i elektroniki użytkowej.

Aby więc nasz budżet domowy odpowiednio skorzystał z którejś z taryf dwustrefowych (niezależnie G12 czy G12w) konieczne jest przynajmniej w pewnej mierze świadome planowanie zużycia prądu i na przykład używanie pralki czy zmywarki w godzinach wieczornych i nocnych.

Jak obliczyć, czy opłaca Ci się taryfa G12? Należy odczytać wartość licznika o trzech porach w ciągu przeciętnego dnia: rano, wieczorem i rano kolejnego dnia. Następnie trzeba podzielić zużycie energii w ciągu nocy przez całkowite zużycie w ciągu doby. W ten sposób obliczymy proporcję energii elektrycznej wykorzystanej w godzinach “tańszych” w stosunku do całkowitego zużycia – zgodnie z tym, co wyżej, aby opłacała się taryfa G12 co najmniej 25% zużycia energii elektrycznej powinno mieć miejsce w strefie “nocnej”.

Jak płacić mniej za zużycie prądu w taryfach G11, G12 i G12w?

Zarówno całodobowa G11 jak i dwustrefowe G12 i G12w są popularnymi i powszechnie dostępnymi u polskich firm energetycznych taryfami dla domu.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, że w Polsce od kilku lat można dowolnie wybierać sprzedawcę prądu. Nowi sprzedawcy prądu oferują często niższe stawki cenowe, niż tacy sprzedawcy, jak ENEA, ENERGA, PGE, RWE czy też TAURON. Żeby więc płacić jak najmniejsze rachunki za energię elektryczną dobrze jest zapoznać się z ofertami poszczególnych sprzedawców prądu i wybrać tę najkorzystniejszą dla naszego domu.

Porównując poszczególne cenniki sprzedawców pamiętajmy, żeby:

  1. Zawsze porównywać ceny netto z cenami netto, a ceny brutto z cenami brutto,
  2. Sprawdzić, jakie są wszystkie opłaty, jakie pobiera sprzedawca: zazwyczaj są to cena energii czynnej (czyli właściwa cena za wykorzystanie prądu, wyrażona w złotych za kilowatogodzinę) oraz opłata handlowa, która pokrywa wydatki ponoszone przez sprzedawcę prądu przy wysyłaniu faktur klientom po każdym okresie rozliczeniowym,
  3. Sprawdzić jakość i łatwość kontaktu ze sprzedawcą prądu (na przykład dzwoniąc na numer infolinii), w razie gdybyśmy w przyszłości chcieli zgłosić jakiekolwiek problemy lub reklamacje.

Chcesz żeby Twoja firma mniej płaciła za prąd? Prześlij nam swój rachunek za prąd na adres: [email protected], przedstawimy Ci Tańszą ofertę.

Taryfy dla biznesu

Taryfy dla firmy

Sprawdź inne taryfy!

Sprawdź operatora

Lokalizacja:
-
Operator: -
Zapytaj o ofertę