Zmiana sprzedawcy prądu i gazu
Skontaktuj się z nami !
Od 2007 roku w Polsce istnieje możliwość zmiany sprzedawcy prądu, dzięki czemu można płacić niższe rachunki za energię elektryczną i osiągać roczne oszczędności na poziomie przekraczającym nawet 30% (w przypadku firm).
W ciągu ostatnich lat zaszły również istotne zmiany w kierunku liberalizacji rynku gazu ziemnego. W dalszym ciągu jednak ceny gazu dla wszystkich odbiorców końcowych (zarówno gospodarstw domowych jak i firm) pozostają regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki (URE), co sprawia, że rynek ten nie jest jeszcze w pełni konkurencyjny.
Spis treści:
Zmiana sprzedawcy prądu
Skontaktuj się z nami !
Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące zmiany sprzedawcy prądu, zarówno w przypadku gospodarstw domowych jak i w przypadku firm i klientów instytucjonalnych.
Czy warto zmienić sprzedawcę prądu?
Zmiana sprzedawcy prądu i płacenie niższej ceny za zużycie energii elektrycznej jest jednym z głównych sposobów na obniżenie swoich rachunków za energię elektryczną (inne sposoby na płacenie niższych rachunków za prąd to oszczędzanie energii elektrycznej, wybór odpowiedniej taryfy prądu i unikanie przekraczania mocy umownej). Dotyczy to zarówno firm jak i gospodarstw domowych.
Od 2007 roku w Polsce pojawiło się wielu nowych sprzedawców energii elektrycznej. Są to w większości mniejszy firmy od dominujących na rynku energii elektrycznej sprzedawców (czyli firm takich, jak ENEA, ENERGA, PGE, INNOGY i TAURON). Nowi sprzedawcy prądu proponują często znacznie niższe i bardziej konkurencyjne ceny za kilowatogodzinę.
Jakie korzyści ze zmiany sprzedawcy dla domu?
Skontaktuj się z nami !
Dzięki temu, że cena prądu u nowych sprzedawców jest często niższa, niż u sprzedawców należących do tej samej grupy kapitałowej, co dostawcy prądu, podpisując umowę sprzedaży z jednym z nowych sprzedawców możemy osiągnąć znaczne oszczędności. Dla klientów indywidualnych są to oszczędności rzędu sięgające od kilku, do kilkunastu procent rocznie, czyli (w zależności, od zużycia energii elektrycznej) od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Takie oszczędności mogą więc bardzo się opłacać i stanowić istotną ulgę dla domowego budżetu.
Zmiana sprzedawcy może być również korzystna dla domu dlatego, że często kontakt z mniejszymi sprzedawcami prądu jest znacznie łatwiejszy, niż kontakt z dużymi sprzedawcami. Przykładowo, zdarza się, że w przypadku dużych sprzedawców energii elektrycznej ciężko dodzwonić się na infolinię.
Warto wiedzieć, że do dokonania zmiany sprzedawcy prądu nie jest ważne, czy mieszkasz w domku jednorodzinnym czy masz mieszkanie w bloku mieszkalnym. Aby zmienić sprzedawcę prądu wystarczy, że posiadasz własny licznik energii elektrycznej.
Jakie oszczędności przy zmianie sprzedawcy dla firmy?
W przypadku firm oszczędności, jakie można osiągnąć zmieniając sprzedawcę prądu są znacznie wyższe, niż w przypadku gospodarstw domowych. Rachunki z tytułu obrotu energią elektryczną (czyli wyłączając koszty dostawy energii elektrycznej) mogą być rzędu nawet ponad 30 procent rocznie. Dokładna kwota i proporcja oszczędności będzie zależała od zużycia prądu i wybranej taryfy energii elektrycznej.
Przeczytaj więcej o taryfach energii elektrycznej dla firm!
Jednym z powodów, dla których oszczędności mogą być tak duże jest to, że ceny prądu dla firm zostały całkowicie “uwolnione”, to znaczy, że nie są regulowane ani zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki (w przeciwieństwie do taryf dla gospodarstw domowych). Dlatego najwięksi sprzedawcy energii elektrycznej (czyli tacy, którzy posiadają silną, dominującą pozycję na rynku, powiązani kapitałowo z dostawcami prądu) pozwalają sobie utrzymywać relatywnie wysokie ceny. Z kolei nowi sprzedawcy energii elektrycznej są znacznie bardziej elastyczni cenowo i skłonni do tego, aby zaoferować lepsze warunki nowym klientom firmowym.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że zmiana sprzedawcy prądu nie oznacza zmiany dostawcy energii elektrycznej – w zależności od tego, gdzie znajduje się firma (w jakim miejscu w Polsce), dostawca i gwarant tego, że prąd do nas dopłynie będzie zawsze ten sam (będzie to więc ENEA, ENERGA, PGE, INNOGY lub TAURON). Jest to kluczowe dla zrozumienia tego, że zmiana sprzedawcy prądu w żadnym wypadku nie wiąże się z ryzykiem gorszego dostępu do prądu bądź słabszej jakości energii elektrycznej.
Niezależnie od rodzaju i wielkości Twojej firmy można znaleźć ofertę tańszej energii elektrycznej!
Warto wiedzieć, że niezależnie od rodzaju i wielkości Twojej firmy można znaleźć ofertę tańszej energii elektrycznej. Korzystną ofertę prądu dla firmy można bowiem znaleźć niezależnie od taryfy energii elektrycznej, czy to taryfa C (np. taryfy C11, C21, C12a lub C22a), taryfa B (B21, B23 lub B24) czy taryfa A. Dlatego nie jest istotne, czy Twoja firma to duża fabryka, mały sklep spożywczy (bądź innego rodzaju sklep), piekarnia, czy jakikolwiek zakład produkcyjny – we wszystkich tych przypadkach można znaleźć korzystną ofertę dla Twojej firmy i osiągnąć od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych oszczędności!
Od czasu liberalizacji rynku energii elektrycznej pojawiło się wielu nowych sprzedawców prądu, spośród których niektórzy obsługują klientów w całej Polsce a jeszcze inni są obecni tylko na pewnych lokalnych rynkach (przeczytaj o możliwościach zmiany sprzedawcy prądu w Białymstoku, Bielsko-Białej, Bydgoszczy, Bytomiu, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Radomiu, Rzeszowie, Sosnowcu, Warszawie, Wrocławiu oraz w Zielonej Górze). Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę dla swojego domu lub dla swojej firmy należy porównać ceny energii elektrycznej proponowane przez poszczególnych sprzedawców.
Chcesz poznać najkorzystniejszą cenę prądu dla Ciebie lub dla Twojej firmy? skontaktuj się z nami: [email protected]
Warto jednak dobrze sprawdzić, jakie, poza samą ceną tak zwanej energii czynnej (wyrażonej w złotych / kilowatogodzinę) są wszystkie koszty i opłaty, jakie co miesiąc będzie pobierał sprzedawca. Niektórzy sprzedawcy pobierają opłaty handlowe (które pokrywają między innymi koszt wysyłania papierowych faktur) oraz czasem tak zwane opłaty aktywacyjne pokrywające wszelkie koszty związane z koniecznością przez sprzedawcę posiadającego pełnomocnictwo wypowiedzenia i zawarcia nowej umowy dystrybucyjnej z dostawcą prądu (dotyczy to pierwszej zmiany sprzedawcy).
Jak dokonać zmiany sprzedawcy prądu?
Ile trwa zmiana sprzedawcy prądu? Ile kosztuje zmiana sprzedawcy prądu? Na te i pozostałe pytania dotyczące zmiany sprzedawcy znajdziesz odpowiedź poniżej.
Procedura zmiany sprzedawcy prądu nie jest skomplikowana i składa się z kilku prostych kroków do wykonania – wszystko jednak zależy od tego, jaka jest Twoja sytuacja oraz czy chcesz zmienić sprzedawcę dla Twojego mieszkania lub dla Twojej firmy.
W przypadku zmiany sprzedawcy dla swojego domu lub mieszkania należy najpierw ustalić podstawowe kwestie, takie, jak te dotyczące:
- przyłączenia do sieci (czy dom lub mieszkanie jest przyłączone do sieci elektroenergetycznej i czy posiadamy działający licznik energii elektrycznej?),
- czy poprzednia umowa była na nas lub nie (jeżeli nie, to należy przepisać licznik i umowę na siebie, do czego może być konieczne podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego wraz z poprzednim lokatorem i wysłanie tego dokumentu do sprzedawcy prądu, aby umożliwić ostateczne rozliczenie poprzedniego lokatora ze sprzedawcą),
- a jeżeli dotychczasowa umowa była na nas, to czy nie wiąże nas termin umowny (jeżeli tak, to wypowiadając umowę możemy być zmuszeni zapłacić karę umowną – co jednak nie ma miejsca, jeżeli na przykład umowa dobiega końca lub jeżeli umowa była bezterminowa).
Następnie należy zdecydować, czy chcemy samodzielnie przeprowadzić zmianę sprzedawcy energii elektrycznej, czy chcemy upoważnić nowego, wybranego przez nas sprzedawcę, aby to on, w naszym imieniu, zajął się wszystkimi formalnościami. Oba sposoby są dokładnie opisane poniżej.
Jak samemu zmienić sprzedawcę?
Jeżeli chcemy samemu dokonać zmiany sprzedawcy energii elektrycznej to pierwszym krokiem jest wypowiedzenie naszej dotychczasowej umowy. Uwaga – jeżeli po raz pierwszy zmieniamy sprzedawcę to wypowiemy umowę kompleksową, czyli zarówno umowę sprzedaży prądu jak i umowę dystrybucyjną. Oznacza to, że wraz z podpisaniem nowej umowy sprzedaży będziemy musieli podpisać również nową umowę dystrybucyjną (zerwaną wskutek wypowiedzenia umowy kompleksowej), z naszym dostawcą prądu (odpowiednim dla naszej okolicy). Aby uniknąć sytuacji, w której w przyszłości będziemy otrzymywali dwie faktury (osobno za sprzedaż prądu i jego dostawę) można podpisać ponownie umowę kompleksową. Przeczytaj o tym, czy warto podpisać umowę kompleksową?
Jak upoważnić sprzedawcę do dokonania zmiany w naszym imieniu?
Jeżeli chcemy, aby wszystkimi formalnościami zajął się w naszym imieniu nowy sprzedawca prądu to musimy mu udzielić pełnomocnictwa. Dzięki takiemu pełnomocnictwu sprzedawca między innymi poinformuje w naszym imieniu dostawcę prądu o zmianie sprzedawcy i zawrze nową umowę dystrybucyjną.
Ile trwa zmiana sprzedawcy prądu?
Cały proces zmiany sprzedawcy prądu może trwać od dwóch tygodni do miesiąca – zależy to od tego, czy jest to nasza pierwsza zmiana sprzedawcy prądu (w przypadku której obowiązuje termin 30 dni) czy kolejna (wtedy obowiązuje termin 14 dni). Należy też sprawdzić, czy nie obowiązuje nas określony okres wypowiedzenia (który może wydłużyć zmianę sprzedawcy), w przypadku w którym mamy ważna umowę z dotychczasowym sprzedawcą.
Jeżeli zależy nam na czasie to szybszym sposobem jest udzielenie pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy (zgodnie z procedurą opisaną powyżej), który ma przeważnie na bieżąco kontakt z dostawcami prądu i ma doświadczenie w przeprowadzaniu zmiany sprzedawcy.
Ile kosztuje zmiana sprzedawcy prądu?
Zgodnie z tym, co zostało napisane wyżej, niektórzy sprzedawcy energii elektrycznej pobierają jednorazowo tak zwaną opłatę aktywacyjną (szczególnie w przypadku klientów indywidualnych), w wysokości maksymalnie kilkudziesięciu złotych, mającą pokryć koszty ponoszone przez nich podczas przeprowadzania w imieniu klientów zmiany sprzedawcy. Takie ewentualne opłaty aktywacyjne są tak naprawdę jedynymi potencjalnymi kosztami, jakie możemy ponieść przy okazji zmiany sprzedawcy prądu. Sama zmiana sprzedawcy prądu nie powinna nas więc praktycznie nic kosztować.
Zmiana sprzedawcy gazu
Polacy mają jedne z najwyższych wydatków na energię w stosunku do zarobków w porównaniu do mieszkańców innych państw Unii Europejskiej. Dlatego poza zmianą sprzedawcy prądu warto również powiedzieć kilka słów o możliwościach zmiany sprzedawcy gazu w Polsce.
Polski rynek gazu ziemnego
Jak zostało to napisane we wprowadzeniu do tego tekstu, w ostatnich latach wiele zostało zrobione w kierunku liberalizacji rynku gazu – dotyczy to między innymi rozpoczęcia sprzedaży gazu ziemnego na Towarowej Giełdzie Energii.
Jednocześnie jednak rynek gazu pozostaje silnie regulowany. W przeciwieństwie do rynku energii elektrycznej od 2007 roku, gdzie już jedynie taryfy dla gospodarstw domowych pozostają regulowane i zatwierdzane przez URE (podczas gdy ceny energii elektrycznej dla firm zostały całkowicie uwolnione), w przypadku rynku gazu ziemnego ceny w dalszym ciągu URE reguluje zarówno ceny dla gospodarstw domowych jak i dla firm. W konsekwencji konkurencja na rynku gazu jest bardzo ograniczona a firma PGNiG jest obecnie dominującym sprzedawcą gazu w Polsce.
Czy warto zmienić sprzedawcę gazu w Polsce?
Skontaktuj się z nami !
Ponieważ konkurencja na rynku gazu jest ograniczona w związku z tym, że URE reguluje taryfy gazu w Polsce (zarówno dla firm jak i dla gospodarstw domowych), nowi sprzedawcy gazu, którzy rozpoczęli swoją działalność w naszym kraju w ostatnich latach nie mają możliwości zaoferowania polskim klientom bardzo atrakcyjnych cen i możliwości oszczędzenia na comiesięcznych wydatkach na gaz.