Jakie są opłaty za zakup energii elektrycznej?
Do głównych opłat za sprzedaż prądu należą:
- Opłata za energię czynną, wyrażona w złotych za kilowatogodzinę (kWh). Jest to właściwa cena za zużycie prądu. Jest to więc opłata zmienna, zależna od tego, ile energii elektrycznej zużyjemy. Każda taryfa energii elektrycznej ma przypisaną cenę energii czynnej, niezależnie od tego czy chodzi o prąd budowlany, zwykłą taryfę dla domu czy o taryfę dla firm.
- Opłata handlowa, wyrażona w złotych / miesiąc. Opłata handlowa pokrywa między innymi wysyłanie nam przez sprzedawcę prądu rachunku co określony okres rozliczeniowy. Warto wiedzieć, że wysokość opłaty handlowej może zależeć od długości okresu rozliczeniowego (im krótszy okres tym wyższa opłata handlowa), od tego, czy wybraliśmy e-fakturę, czyli rachunej wysyłany w formie elektronicznej (jeżeli tak, to opłata handlowa może być niższa) oraz od tego, czy mamy licznik inteligentny bądź licznik przedpłatowy. Wysokość opłaty handlowej może zmieniać się również w zależności od tego, jaką mamy taryfę energii elektrycznej.
Jeżeli zmieniamy sprzedawcę na nowego sprzedawcę, to do powyższych opłat może (choć zdarza się to dosyć rzadko) zostać doliczona również:
Jak płacić niższe rachunki za prąd?
Płacisz zbyt wysokie rachunki za energię elektryczną? O ile nie ma możliwości zmiany dostawcy prądu (który wyznacza wysokość opłat dystrybucyjnych) to można zmienić swojego sprzedawcę prądu i w ten sposób mniej płacić za zakup prądu. Na rynku działa wielu sprzedawców, którzy oferują często znacznie niższe ceny, niż takie firmy, jak ENEA, ENERGA, PGE, RWE czy też TAURON.
Masz firmę i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Wyślij fakturę za prąd Twojej firmy na adres : [email protected] a my przedstawimy Ci Tańszą ofertę. Zmieniając sprzedawcę prądu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za prąd. Zmiana sprzedawcy jest bezpłatna, prosta i bezpieczna.